Płock to miasto któremu daleko do popularności Krakowa, Wrocławia czy Gdańska. Miejscowość znajdująca się w cieniu wielkich ośrodków często jest omijana przez turystów. A szkoda, bo naprawdę warto się tam zatrzymać! Co zobaczyć w Płocku? Sprawdziłem i wymieniam najciekawsze miejsca.
Płock – jak dojechać?
Do Płocka z Warszawy najlepiej dojechać autem. Jadąc tam w okresie letnim można liczyć na naprawdę ładne widoki, jeśli wybierze się trasę numer 62 prowadzącą przez Wyszogród. Z innych miejscowości można też dojechać pociągami – TLK oraz Kolejami Mazowieckimi. Płock może być zarówno krótkim przystankiem na trasie, jak również docelowym punktem jednodniowej wycieczki, z której wrócisz jeszcze tego samego dnia.
Bazylika Katedralna w Płocku
Największy kościół w Płocku to miejsce od którego warto zacząć zwiedzanie. Okazała katedra obecnie w stylu gotyckim przez wielki była wielokrotnie przebudowywana po licznych zniszczeniach i pożarach. Dziś prezentuje się efektownie i już z daleka zwraca uwagę. Jednak najciekawsze rzeczy są w środku.
W świątyni znajduje się grób polskich władców Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Sarkofag ze szczątkami piastowskich książąt wykonany jest z czarnego marmuru a na jego przedzie znajduje się orzeł wykonany z alabastru.
Inny znany obiekt to tak zwane Drzwi Płockie – wśród osób zainteresowanych historią znane równie dobrze jak Drzwi Gnieźnieńskie. Wielkie odlane z brązu wrota zostały wyprodukowane w Magdeburgu na zamówienie płockiego biskupa. Przez jakieś 250 lat rzeczywiście zdobiły wejście do katedry. Potem jednak zostały zdementowane i wywiezione. Dziś Drzwi Płockie znajdują się w rosyjskim Nowogrodzie, a w płockiej katedrze można oglądać kopię pochodzącą z lat 80. XX wieku. Oprócz słynnych drzwi i grobów polskich książąt związanych z Płockiem



Muzeum Diecezjalne w Płocku
Tuż obok katedry znajduje się Muzeum Diecezjalne w Płocku. To niezwykła instytucja, w której udało się połączyć najgorsze cechy większości polskich muzeów. Na dzień dobry dziwne godziny otwarcia. Muzeum można zwiedzać od wtorku do piątku od 10:30 do 14:00. W sobotę od 10:00 do 16:00. Udało Ci się akurat wstrzelić w te widełki? Świetnie! W takim razie pora kupić bilet. Rzecz w tym, że w Muzeum Diecezjalnym w Płocku nie można zapłacić kartą. Tylko gotówka – jak w czasach Bolesława Krzywoustego. Masz już bilet i zabierasz się za zwiedzanie? W takim razie pora zrobić kilka fotek, żeby ocenić ten zacny obiekt w aplikacji Google Maps. Ale nie tak prędko! Nie możesz dodać recenzji ze zdjęciami, bo w całym muzeum jest zakaz fotografowania.
Jak widać zrobiono tu naprawdę bardzo dużo, żeby zniechęcać zwiedzających. Szkoda, bo zbiory są naprawdę ciekawe. W dwóch budynkach zgromadzono sporo interesujących eksponatów o różnorodnej tematyce. Jak przystało na muzeum diecezjalne można tu zobaczyć sztukę sakralną. Jest sporo wyjątkowo cennych zabytków jak chociażby bogato zdobiony kielich ufundowany przez Konrada Mazowieckiego czy tak zwana Biblia Płocka z XII wieku.
Do tego mamy wystawę dokumentującą przygotowania do wizyty papieża Jana Pawła II w Płocku oraz jej przebieg, ekspozycję archeologiczną, sekcję numizmatyczną, gdzie są nawet momenty starożytne, kolekcję medali i wiele innych rzeczy. Na zwiedzanie warto przeznaczyć co najmniej godzinę.
Mimo zakazów kilka fotek oczywiście zrobiłem!



Muzeum Mazowieckie w Płocku
To pod wieloma względami przeciwieństwie Muzeum Diecezjalnego. W tej placówce akurat zwiedzających się traktuje się jak intruzów, a ekspozycja jest nowoczesna i starannie przygotowana. W głównym budynku (Kamienica secesyjna) miałem okazję zobaczyć wystawę poświęconą sztuce secesyjnej, ciekawą kolekcję rzeźb Bolesława Biegasa a także ekspozycję historyczną zatytułowaną „X wieków Płocka”.
Zbiory malarstwa i rzeźby robią wrażenie. Sporo tu dobrze znanych dzieł, jak chociażby obraz “Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego, autoportret Jacka Malczewskiego czy projekt pomnika Fryderyka Chopina (tego, który jest w warszawski Łazienkach Królewskich). Nie brakuje też ciekawych przykładów sztuki użytkowej – mebli, lamp, ozdób, wazonów, ceramiki.






Wystawa historyczna została zrealizowana z dużym rozmachem. Są tu elementy multimedialne – filmy i nagrania audio. Ciekawie prezentują się też makiety. W części poświęconej najdawniejszym dziejom ziemi płockiej zrekonstruowano grodzisko średniowiecze, w dalszej części można zobaczyć ogromną makietę miasta z czasów nowożytnych. Zwiedzanie zajęło jakieś 1,5 godziny a i tak nie widziałem wszystkiego.



Muzeum Mazowieckie ma jeszcze kilka innych oddziałów, gdzie warto zajrzeć – w Spichlerzu można zobaczyć ekspozycje etnograficzne, w Muzeum Żydów Mazowieckich oczywiście wystawę o Żydach. Oprócz tego poza samym Płockiem jest jeszcze część ekspozycji w Wyszogrodzie oraz Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Pomniki w Płocku
W każdym mieście, które odwiedzam, dokładnie przyglądam się pomnikom. To jakie postacie zostały uwiecznione na cokołach najczęściej mówi wiele o osobach związanych z historią miasta. W Płocku można oczywiście zobaczyć pomnik Bolesława Krzywoustego. Swoją ławeczkę ma także pierwszy demokratycznie wybrany polski premier w historii powojennej Polski czyli urodzony w Płocku Tadeusz Mazowiecki.
Oprócz tego można spotkać wizerunki mniej znanych postaci – Jakuba Chojnackiego – prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego, a także Wacława Milke – instruktora harcerskiego, założyciel i patrona zespołu pieśni i tańca Dzieci Płocka.



Stary Rynek i płocki ratusz
Jak niemal każde większe miasto Płock ma też swój rynek i miejski ratusz. Budynek pochodzi z XIX wieku i zbudowany został w stylu klasycystycznym. Warto podkreślić, że miejsce to zapisało się w historii. 23 września 1831 w Sali Sejmowej na piętrze odbyło się ostatnie posiedzenie Rządu Narodowego i powstańczego Sejmu Królestwa Polskiego. Wśród uczestników obrad znajdowali się generał Józef Bem i historyk Joachim Lelewel. Z wieży Ratusza, codziennie o godz. 12:00 i 18:00, grany jest hejnał Płocka.
Niedaleko ratusza znajduje się punkt Informacji Turystycznej.

Zwiedzanie Płocka – podsumowanie
Płock pod wieloma względami przypomina Gniezno. Chociaż współcześnie kojarzy się przede wszystkim z Orlenem, to historyczne miasto okres świetności przeżywało w średniowieczu, w czasach Piastów. To właśnie Płock, a nie Warszawa czy Kraków był administracyjnym centrum kraju i nieformalną stolicą w latach poprzedzających rozbicie dzielnicowe. Po wielu latach najazdów i pustoszenia miasta ośrodek podupadł, a o czasach świetności przypominają głównie pomniki. Przyjazd do Płocka może być ciekawą lekcją historii. Na pewno wyróżnia się tutaj Muzeum Mazowieckie.