Chociaż mieszkam całe życie w Warszawie Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie była dla mnie trochę jak Yeti. Niby człowiek wiedział, że jest coś takiego, słyszał coś na ten temat, ale nie widział na oczy. Kiedy przypadkiem znalazłem się w okolicy postanowiłem, że korzystając z okazji wejdę do środka. Ot, tak z ciekawości. Jakież było moje zdziwienie, gdy na elewacji zobaczyłem napis „Muzeum”. A konkretnie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Mowa o ogromnej ekspozycji na 2000 metrów kwadratowych umieszczonej w pierścieniu okalającym kopułę gigantycznej świątyni. Uroczyste otwarcie muzeum o którym prawie nikt nie słyszał odbyło się pod koniec 2019 roku. Fakt, że potem była pandemia i sporo zamieszania w związku z zamykaniem obiektów muzealnych sprawił, że informacja o dostępności tego muzeum nie przebiła się do powszechnej świadomości. Ogromna multimedialna ekspozycja pozostaje praktycznie pusta. To znaczy eksponaty są, nie ma zwiedzających. A szkoda! Bo to najnowocześniejsze muzeum w Warszawie
O czym opowiada Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego?
Wystawa jest poświęcona postaciom Karola Wojtyły (Jana Pawła II) i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Losy obu postaci pokazano w ujęciu chronologicznym od narodzin aż do śmieci. Życiorysy pokazano równolegle nawet nie tyle w znaczeniu metaforycznym co dosłownym. Często aranżacja sal wystawowych wygląda w ten sposób, że ściana po jednej stronie poświęcona jest Wojtyle, a po drugiej stronie Wyszyńskiemu. W ten sposób można łatwo dowiedzieć się co obaj bohaterowie wystawy robili w tym samym czasie.
Warto podkreślić, że ekspozycja to nie jest żadna hagiografia. Oczywiście Jan Paweł II i Stefan Wyszyński są w centrum wydarzeń jednak przez pryzmat ich osobistych losów poznajemy ponad 100 lat historii Polski, a właściwie historii polskiego Kościoła. Zobaczymy dokumenty z czasów, gdy Polski nie było jeszcze ba mapie (Wyszyński urodził się na terenie zaboru rosyjskiego), poznamy wojenne losy obu bohaterów, a następnie zostaniemy przeprowadzeni przez okres walki komunistycznych władz z Kościołem i cały pontyfikat Jana Pawła II od zaskakującego wyboru na papieża, poprzez wszystkie pielgrzymki, zamach z 1981 roku aż po śmierć w 2005 roku. Wystawa skupia się na różnych ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w tym okresie – obchody 1000-lecia chrztu Polski, Sobór Watykański II, festiwal Solidarności.
W gablotach nie brakuje wyjątkowych, szczególnie cennych rekwizytów. Można zobaczyć na przykład oceny Karola Wojtyły ze studiów, rodzinne zdjęcia i inne pamiątki osobiste.
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – przemyślana ekspozycja zrealizowana z rozmachem
W salach oprócz archiwalnych zdjęć, dokumentów, okładek gazet i licznych cytatów nie brakuje rekwizytów budujących klimat. Często używane są zrealizowane z rozmachem instalacje artystyczne. Na przykład ogromne pale symbolizujące Las Kampinoski albo wielka drewniana barka – symbol pielgrzymek Jana Pawła II. Co ważne zwiedzanie nie odbywa się w ciszy. Zwiedzaniu towarzyszy odpowiednia oprawa audio. Można usłyszeć popularną balladę o Janku Wiśniewskim nawiązującą do wydarzeń w grudniu 1970 na wybrzeżu albo przemówienia Władysława Gomułki.
Muzeum bardzo dobrze porządkuje wiedzę historyczną na temat wydarzeń historycznych i politycznych w Polsce i na świecie z ostatnich 100 lat. Ekspozycja jest ciekawa a forma przystępna. Szczerze mówiąc to jeden z najciekawszych obiektów muzealnych w Warszawie.
Czy warto tam pójść? Jasne, że warto!
To dzięki tej wystawie dowiedziałem się na przykład kiedy nauka religii została przeniesiona ze szkół do salek katechetycznych albo jakie były prawdziwe przyczyny organizowania komunistycznych czynów społecznych. Pewnie wiele osób to muzeum zignoruje ze względu na specyficzną tematykę i lokalizację. Całkiem niesłusznie! Nie trzeba być osobą religijną, żeby skorzystać z muzeum i docenić zgromadzone zbiory. Dla mnie to wciąż muzeum historyczne i w ten sposób je traktuję.
To tylko jedno z warszawskim muzeów, które odwiedziliśmy. Jeśli chcesz więcej zobacz także inny wpis: Najciekawsze muzea w Warszawie
Czas zwiedzania: około 1,5 godziny
Moja ocena 9/10