Szydłowiec to niewielkie miasto w południowej część i województwa mazowieckiego mniej więcej w połowie drogi między Radomiem a Kielcami. Trafiliśmy tam właściwie przez przypadek, a zobaczyliśmy jedno z najlepszych muzeów w całej Polsce!
Największe atrakcje Szydłowca można obejść właściwie w kilka chwil. Oprócz ładnego kościoła, pomnika Tadeusza Kościuszki i miejskiego ratusza najciekawszych obiektem jest Zamek w Szydłowcu. To właśnie w tym miejscu zlokalizowane jest Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Zwiedzanie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – co warto tam zobaczyć?
Główna wystawa w muzeum to zbiór instrumentów ludowych. Można tu zobaczyć dudy wielkopolskie, bębny, klarnety, gwiazdki albo harmonię. Oprócz tych standardowych i dobrze znanych można zobaczyć też takie perełki jak diabelskie skrzypce albo burczybas.
Na początku można zobaczyć prezentację ludowych kapel. W każdej gablocie zaprezentowane jest zdjęcie kapeli i instrumenty wchodzące w jej skład. Zastosowano tu podobny zabieg co w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu – eksponat + wizualizacja. Ale to tylko przedsmak tego co jest dalej!


W kolejnych salach znajdziemy sporo ekranów multimedialnych i zestawów słuchawkowych. Wszystko to po to, żeby w ramach zwiedzania używać wszystkich zmysłów. Zakładając słuchawki można posłuchać jak gra wybrany instrument, a także poczytać o nim albo wyświetlić film. Inna ciekawa opcja to rozpoznawanie instrumentów na podstawie… dotyku. W wyznaczonych miejscach można przez specjalny otwór pomacać ukryty przedmiot i próbować odgadnąć, co to za instrument. Potem wystarczy wcisnąć przycisk i po zapaleniu światła ujrzymy to, czego dotykaliśmy. Fajne? No pewnie!






Ale to co spodoba się zwiedzającym najbardziej to możliwość zagrania na wybranych instrumentach. Życzliwi pracownicy muzeum chętnie wyjaśniają jak używać smyczka, jak trzymać instrument, jak uderzać albo jak szarpać struny. Ten z pozoru prosty pomysł sprawdza się rewelacyjnie. Ciekawe, że nie zdecydowano się na podobne rozwiązania ani w Muzeum Chopina (w Warszawie i w Żelazowej Woli) ani w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Multimedialne atrakcje dla najmłodszych
Na tym nie koniec atrakcji! W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych są także udostępnione ekrany multimedialne z grami i zabawami edukacyjnymi dla dzieci. Do wyboru mamy kilka wariantów zabawy – memo, labirynty, łączenie w pary, puzzle. Każda gra ma kilka poziomów trudności, dzięki czemu będzie odpowiednia dla zwiedzających w różnym wieku.



Nie tylko instrumenty!
Oprócz głównej wystawy o instrumentach ludowych dostępna jest także wystawa historyczna poświęcona losom zamku i miasta. Można tam znaleźć elementy rycerskiego uzbrojenia, a także przedmioty pochodzące z kościoła św. Zygmunta (na przykład chrzcielnicę). W tej części także jest multimedialny ekran z grami. Mi najbardziej spodobała się wzorowana na Pacmanie zabawa, w której postać poruszająca się po labiryncie musiała zbierać muzyczne atrybuty i unikać duchów. Pasjonaci odnajdą atrakcje także na zewnątrz. Przed wejściem do zamku (który jest otoczony malowniczym parkiem) zgromadzono fragmenty fasady z XVII wieku. Znajdzie się zatem gratka nawet dla fanów architektury.


Wszystko przygotowano tu a atrakcyjny, spójny i przemyślany sposób. Z radością mogę przyznać muzeum maksymalną ocenę i polecać je jako wzorcowe tak samo jak moje ulubione Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Czas zwiedzania: 1,5 godziny.
Moja ocena: 10/10
A może szukasz innych ciekawych miejsc? Zobacz koniecznie Najciekawsze muzea na Mazowszu (poza Warszawą)