Nie jest to największe ani najbardziej znane muzeum w Londynie, a jednak na naszej liście obiektów do zwiedzania znalazło się na jednym z pierwszych miejsc. Wizyta w Muzeum Transportu w Londynie była jednym z największych marzeń Czesia. A, że rodzice są od tego, żeby spełniać marzenia swoich dzieci, to nie mogliśmy odpuścić. Teraz czas na recenzję.
Muzeum Transportu w Londynie – bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne
Na wstępie warto zaznaczyć, że jeszcze zanim pojawił się pomysł zobaczenia tego miejsca na żywo, było mi dość dobrze znane ze zdjęć. Gdy pracowałem w biurze podróży specjalizującym się w wycieczkach do Wielkiej Brytanii mieliśmy w programie różne atrakcje dla grup szkolnych w Londynie. Niektóre z nich uwzględniały także muzeum transportu. W sumie już na samą myśl o takiej tematyce można spodziewać się czegoś fajnego. Metro i charakterystyczne piętrowe autobusy to przecież symbole Londynu, w dodatku budzące pozytywne skojarzenia, więc fajnie zobaczyć pojazdy na żywo i poznać ich historie. Te oczywiste skojarzenia okazują się jak najbardziej słuszne, jednak o tym za chwilę. Zanim zajmiemy się tym, co zobaczyć w Muzeum Transportu w Londynie, pozostaje jeszcze kwestia organizacyjna – trzeba kupić wejściówki!
Bilety kupiliśmy online z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, chociaż nie wydaje się, żeby było to konieczne. W muzeum byliśmy w listopadzie, a nie w szczycie sezonu turystycznego w lecie. Bilet kupuje się na stronie London Transport Museum (ltmuseum.co.uk) . Dla dorosłego kosztuje 21 funtów, a dla dzieci wejście jest bezpłatne. Co więcej nie musimy sztywno określać dnia ani godziny. Bilet jest ważny dokładnie przez rok od daty wybranej w systemie.
Muzeum Transportu w Londynie znajduje się w dzielnicy Covent Garden. Można tam łatwo dotrzeć metrem. My jechaliśmy ze stacji Kings Cross (tak, to tam znajduje się słynny peron 9 i ¾ o czym napiszemy kiedyś szczegółowo w osobnym wpisie). Budynek jest dobrze oznaczony i widoczny z daleka, więc stosunkowo prosto go odnaleźć.
Muzeum Transportu w Londynie – największe atrakcje do zwiedzania
Zwiedzanie zaczyna się od zjechania windą, które oznacza… cofanie się w czasie. W ten sposób przenosimy się do roku 1800 i z tej perspektywy poznajemy historię londyńskich środków lokomocji, przesuwając się stopniowo do współcześniejszych czasów. Ekspozycja obejmuje oryginalne, pełnowymiarowe pojazdy – pociągi, tramwaje konne, autobusy, a także ich modele, makiety i szereg innych ciekawych rekwizytów. Jedną z największych atrakcji jest oczywiście możliwość wsiadania do pojazdów i zrobienia tam sobie zdjęcia. Oprócz tego poznamy między innymi kolekcję starych biletów, archiwalne reklamy zachęcające do podróżowania metrem, rozkłady jazdy. Ciekawa jest też część ekspozycji poświęcona roli metra w trakcie II Wojny Światowej. Wówczas tunele pełniły rolę schronów dla ludności cywilnej w czasie bombardowań.





Jak już wspominałem do pojazdów można wchodzić, żeby zasiąść na miejscu pasażera. W niektórych są także podróżni w formie manekinów w strojach z epoki. Dzieci mogą też usiąść za kierownicą londyńskiego autobusu. Jest także interaktywny symulator jazdy metrem! Wcielając się w rolę maszynisty jedziemy z jednej stacji na drugą, a także za pomocą przycisków otwieramy i zamykamy drzwi. Naprawdę super zabawa dla dzieci!



Na koniec pozostaje jeszcze wizyta w restauracji (nic nadzwyczajnego), a także w sklepiku z pamiątkami (wielki wybór zabawek!).

Jak długo zwiedza się Muzeum Transportu w Londynie? Myślę, że na ten cel wystarczą 2, maksymalnie 3 godziny. Nie jest to bardzo duże muzeum, szczególnie w porównaniu z innymi londyńskimi obiektami jak Muzeum Brytyjskie albo Muzeum Wiktorii i Alberta. Można zatem spokojnie połączyć wizytę w tym miejscu z kilkoma innymi atrakcjami tego samego dnia. Dla miłośników pociągów i autobusów obowiązkowy punkt programu na wycieczce do Londynu!
Muzeum Transportu w Londynie
Czas zwiedzania: 2 godziny
Moja ocena: 9/10


