Zamek w Liwie to tylko jeden z wielu zamków na Mazowszu. W dodatku niezbyt dobrze skomunikowany z Warszawą. Do obiektu położonego w okolicach Mińska Mazowieckiego i Siedlec da się dojechać tylko autem, w dodatku jadąc bocznymi drogami z dala od głównych autostrad. Czy warto odwiedzić to miejsce? Pewnie, że warto, bo jest tam fantastyczne muzeum!
Zamek w Liwie – historia
Zamek w Liwie powstał w XV wieku, żeby chronić mieszkańców Księstwa Mazowieckiego przez niebezpiecznymi sąsiadami z Rusi i Litwy. Z zamkiem wiążą się dwie ciekawe historia. Zacznijmy od legendy o liwskim kasztelanie. Władca trzykrotnie obdarowywał swoją żonę drogimi pierścieniami. Ta jednak za każdy razem je gubiła. Kasztelan ubzdurał sobie, że kobieta na pewno ma kochanka i to jemu oddaje kosztowności. Gdy małżonka zaprzeczyła najpierw zamknął ją w wieży, a następnie rozkazał uciąć jej głowę. Kilka tygodni później podczas remontu wieży przypadkiem odnaleziono gniazdo srok, a w niej wszystkie zaginione pierścienie. Gdy kasztelan uświadomił sobie, że skazał niewinną żonę na śmierć popadł w obłęd i sam odebrał sobie życie.
Druga ciekawa historia ma już odzwierciedlenie w źródłach historycznych. Jej bohaterem jest młody archeolog Otton Warpechowski, który podstęp przechytrzył nazistów, żeby zapobiec rozbiórce zamku. W trakcie okupacji Niemcy chcieli zniszczyć zamek, a cegły wykorzystać do rozbudowy obu koncentracyjnego. Warpechowski wmówił im jednak, że zamek w Liwie to krzyżacka (czyli niemiecka) budowla, więc należy ją ocalić. Niemcy uwierzyli i zamiast zniszczyć zamek ochoczo wzięli się do jego przebudowy! Dopiero pod koniec wojny w 1944 zorientowali się, że zostali oszukani.
Zamek w Liwie – zwiedzanie
Odłóżmy na bok historie i zajmijmy się tym, jak wygląda zwiedzanie zamku w Liwie w dzisiejszych czasach. Z zewnątrz budowla raczej niewielka i niepozorna kryje naprawdę ciekawe i różnorodne zbiory!
Największa część ekspozycji (zbrojownia) poświęcona jest uzbrojeniu, a właściwie jego ewolucji od XV do XX wieku. Można tu zobaczyć dużą kolekcję broni białej oraz broni palnej. Ciekawie prezentują się chociażby ogromne, ciężkie hakownice – protoplaści nowożytnych muszkietów. Oprócz tego nie brakuje rycerskiej zbroi, kolekcji hełmów ochronnych, a także kolekcji karabinów maszynowych i pistoletów. Są też takie perełki jak wiwatówka – mała armatka, z której strzelało się na wiwat. Oprócz broni w gablotach obok eksponatów znajdują się dokładne opisy i ryciny pokazujące używanie konkretnego uzbrojenia, a także gabloty z zebranymi zabytkami z różnych miejsc bitew. Najciekawsza jest jednak (szczególnie dla dzieci) możliwość wzięcia broni do ręki, aby poznać jej prawdziwy ciężar. Pracownicy zachęcają do tego zwiedzających i chętnie opowiadają o eksponatach.
Broń to jednak nie wszystko co można znaleźć na zamku w Liwie. Drugą atrakcją jest umiejscowiona w podziemiach wystawa na temat Mikołaja Kopernika. Kopernik pokazany jest nie tylko jako światowej sławny astronom, ale również lekarz i prawnik. Co więcej część ekspozycji poświęcona jest jego dzieciństwu, można zatem dowiedzieć się, w co się bawił jak był mały, a nawet zobaczyć jak wtedy wyglądał. Kolejna atrakcja? Możliwość pisania prawdziwym piórem maczanym w kałamarzu. Kopernika można było też ułożyć z puzzli – mała rzecz a cieszy!
Jak wiadomo na każdym zamku musi być wieża na którą da się wejść. W Liwie nie jest inaczej! Wspinając się na zamkową wieżę można obejrzeć ekspozycję poświęconą powstaniu styczniowemu.
Podsumowując – trzy ciekawe ekspozycje o różnorodnej tematyce, sporo interaktywnych elementów i sympatyczny personel – to sporo więcej niż mogłem się spodziewać po niewielkim zameczku położonym pośrodku niczego!
Kiedy odwiedzić zamek w Liwie?
Zamek w Liwie to fantastyczne miejsce na zwiedzanie przez cały rok. Jednak zdecydowanie najbardziej atrakcyjny staje się, gdy odbywa się tam turniej rycerski! Polecam Liw jako świetny cel na weekendowy wyjazd w okresie wakacji, ale także w martwym okresie. Pomijając typowo sezonowe atrakcje muzeum ma naprawdę sporo do zaoferowania.
Zamek w Liwie
Czas zwiedzania: około 60 minut
Moja ocena 8/10
Interesują Cię inne zamki? Zobacz także inny wpis: Zamki w Polsce – które zobaczyć?