Berlin to miasto w którym nie brakuje ciekawych miejsc do zwiedzania. Po tym jak zobaczyłem najciekawsze zabytki starożytnej w Muzeum Pergamońskim przyszedł czas na inny rodzaj atrakcji. Bardzo się cieszę, że mogłem odkryć Niemieckie Muzeum Techniki. To jedno z najciekawszych zagranicznych muzeów jakie widziałem!
Niemieckie Muzeum Techniki – co to jest?
Deutsches Technikmuseum czyli Niemieckie Muzeum Techniki przypomina połączenie Narodowego Muzeum Nauki i Techniki w PKiN z warszawskim Muzeum Stacja oraz Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Na ogromnej przestrzeni zgromadzono imponującą liczbę różnych maszyn oraz ich części (na przykład silników).
Eksponaty były zbierane przez ponad 100 lat. Zaczęło się od Królewskiego Muzeum Transportu i Konstrukcji (Königliches Verkehrs- und Baumuseum), które działo od 1906 roku. Na bazie tych zbiorów utworzono w 1982 Muzeum Transportu i Techniki skupiające się przede wszystkim na kolejnictwie. Wystawę stopniowo rozbudowywano dodając nowe elementy. W 2003 zostało otwarte nowe skrzydło poświęcone transportowi wodnemu oraz lotniczemu. W efekcie powstał ogromny kompleks składający się z kilku pięter. Celem muzeum jest prezentowanie rozwoju techniki w różnych dziedzinach. Oprócz wspomnianych kolekcji pojazdów (pociągi, samoloty, statki) zaprezentowano tu także wystawy dotyczące radia, telewizji, produkcji ubrań czy walizek. Na zobaczenie wszystkiego pewnie trzeba poświęcić około 4 godzin. Ja miałem niecałe dwie, więc część ekspozycji obejrzałem uważnie, a na inne elementy tylko na chwilę rzuciłem okiem.
Niemieckie Muzeum Techniki – bilety i informacje praktyczne
Muzeum cieszy się dużą popularnością, zarówno wśród Niemców jak i zagranicznych turystów. Na miejscu byłem kilka minut przed otwarciem i już ustawiała się kolejka! Z tego powodu na pewno warto z wyprzedzeniem zarezerwować bilety. Wstęp dla dzieci do 18 lat jest bezpłatny, natomiast dorośli płacą 8 euro. To niska cena biorąc pod uwagę jak ogromna i różnorodna jest ekspozycja.
Warto tu przyjść choćby po to, żeby zobaczyć niesamowitą kolekcję lokomotyw stanowiących jeden z najatrakcyjniejszych elementów ekspozycji. Pociągi pokazane są chronologicznie – od pociągu cesarza, aż po nowoczesne składy.
Co ważne twórcy muzeów nie bali się konfrontacji z mało chlubną częścią niemieckiej historii. Na wystawie można zobaczyć lokomotywę ze swastyką na przedzie albo charakterystyczny wagon przeznaczony do przewozu ludzi do obozów koncentracyjnych.
Oprócz samych pociągów można zobaczyć także elementy ich wyposażenia, modele, a także ogromną makietę z liniami kolejowymi. Możliwość obejrzenia zarówno parowozów jak i nowoczesnych pojazdów Deutsche Bahn daje wielką frajdę. Jedyny problem polega na tym, że do żadnego pojazdu nie można wejść. Może to budzić pewne rozczarowanie, szczególnie dla tych, którzy byli wcześniej w londyńskim Muzeum Transportu, gdzie wiele obiektów udostępnionych jest do zwiedzania także od środka.
Bardzo ciekawa jest także część związana z lotnictwem. Mi osobiście bardzo spodobały się elementy ekspozycja związane z lataniem balonem. O tym, że balony były wykorzystywane do robienia zdjęć lotniczych wiedziałem od zawsze. Tutaj pokazano też balon służący do zrzucania propagandowych ulotek.
Samoloty pokazane są w taki sposób, żeby zaprezentować ich konstrukcję. Dzięki zdjętej obudowie można dostrzec jak w rzeczywistości wygląda od środka kadłub albo skrzydło – zwróć uwagę jak dużo tam pustych przestrzeni!
Transport morski obejrzałem bardzo pobieżnie przez brak czasu, ale i tutaj udało mi się dostrzec perełki. Na przykład część ekspozycji zaaranżowaną na okręt z peryskopem oraz niewielkimi okienkami (bulajami?) w których można zauważyć falującą wodę. Wystarczy chwila na takim statku, a już można poczuć że masz chorobę morską!
Samo oglądanie eksponatów daje dużo radości, a co z informacjami o eksponatach i ich historii? Tutaj jest różnie. Czasem podpisy są po angielsku i po niemiecku, a czasem tylko w języku naszych zachodnich sąsiadów. Uzupełnieniem atrakcyjnego zwiedzania może być wizyta w sklepiku muzealnym. Na miejscu jest mnóstwo ciekawej literatury, modeli, zabawek i gadżetów.
Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie – czy warto?
Deutsches Technikmuseum to miejsce atrakcyjne i dla dorosłych i dla dzieci. Co więcej dzięki temu że jest zlokalizowane dość blisko centrum, łatwo połączyć zwiedzanie z innymi atrakcjami w pobliżu. Jeśli choć trochę interesujesz się transportem na pewno się nie zawiedziesz. Szukasz innych ciekawych miejsc na city break? Zobacz wpis: Berlin z dzieckiem – co warto zobaczyć
Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie
Moja ocena: 9/10
Czas zwiedzania: 3-4 godziny