Pułtusk to kolejne miejsce, które mieliśmy okazję odwiedzić w ramach weekendowych wycieczek w okolicach Warszawy. W okresie swojej świetności Pułtusk był jednym z trzech najważniejszych miast Mazowsza obok Płocka i Warszawy. Osada położona nad Narwią była ważnym punktem strategicznym i miejscem przecinania się szlaków handlowych. Z tego powodu stała się też częstym celem ataków. Oprócz średniowiecznych walk z Litwinami, Pułtusk był wymieniany także w kontekście wojny północnej. Był tu także sam Napoleon Bonaparte i miasto tak bardzo zapadło mu w pamięć, że nie zapomniał wymienić jego nazwy na słynnym paryskim Łuku Triumfalnym! Co dziś można zobaczyć w Pułtusku? Czas wymienić listę największych atrakcji.
Rynek miejski w Pułtusku
Zacznijmy od rynku w centrum miasta. Już na pierwszy rzut oka zaskakuje wielkością i nie ma w tym przypadku. Jest to najdłuższy brukowany rynek miejski w całej Europie! Na tle niskiej zabudowy wyróżnia się wysoka ceglana wieża – obecnie punkt widokowy i jednocześnie siedziba muzeum. Oprócz tego, jak na każdym miejskim rynku można tu zobaczyć budynek ratusza oraz zabytkowe kamienice – w tym również budynek, w którym kiedyś zatrzymał się wspomniany już wcześniej cesarz Francuzów – Napoleon.
Muzeum Regionalne w Pułtusku
Zwiedzanie warto rozpocząć od muzeum. Składa się ono właściwie z trzech wystaw znajdujących się w niewielkiej odległości. W wieży zaprezentowane są głównie średniowieczne zabytki pochodzące z badań archeologicznych. Zobaczysz tam gliniane, rozmaite narzędzia, biżuterię, buty, stare klucze i inne przedmioty codziennego użytku. Są także makiety oraz plansze informacyjne. Zwiedzanie tej części wystawy zajmuje około 20 minut.
Na przeciwko jest drugi budynek, w którym większość ekspozycji związana jest z Napoleonem. Znacznie bardziej zainteresowały mnie jednak zgromadzone tam fragmenty meteorytu! Znaleziska pochodzą z pobliskiej wsi Ponikiew, gdzie fragmenty kosmicznych skał spadły w 1868 roku. To jedno z dwóch znanych mi miejsc, gdzie można oglądać meteoreyty – drugim jest Muzeum Ziemi w Warszawie. Oprócz tego przeczytasz tam nieco o historii Pułtuska z uwzględnieniem wszystkim pożarów i powodzi, których było tu naprawdę sporo! Trzecia część wystawy to piwnice, niestety w nienajlepszym stanie ze względu na zalewanie wodą.
Zamek w Pułtusku
To wizytówka miasta, tak samo jak rynek z charakterystyczną wysoką wieżą. Obecnie znajduje się tam hotel, kawiarnia i dwie restauracje. Choć nie ma tam ekspozycji muzealnej, zdecydowanie warto obejrzeć zamek z zewnątrz, ponieważ prezentuje się bardzo efektownie. Ta rezydencja biskupów była kilkakrotnie przebudowywana, a jej dzisiejszy wygląd odpowiada stylowi renesansowemu. Warto zrobić tu pamiątkowe zdjęcia i zatrzymać się na obiad.
Ławeczka Krzysztofa Klenczona
Pułtusk ma też swoją współczesną historię. To właśnie tutaj urodził się Krzysztof Klenczon – kompozytor, wokalista i gitarzysta związany przede wszystkim z zespołem Czerwone Gitary. Artysta upamiętnia pomnik, który nie tylko świetnie wygląda, ale też gra! A za pomocą przycisku można zmieniać utwory!