Województwo świętokrzyskie nie jest pierwszym wyborem dla osób szukających atrakcji w Polsce. Naturalnym wyborem na dłuższy lub krótszy urlop jest zazwyczaj wyjazd nad morze. Ewentualnie do Krakowa czy do Wrocławia. A szkoda! Bo Kielce i okolice kryją naprawdę wiele niespodzianek – zamki, skanseny muzea. Świętokrzyskie atrakcje, które znamy zgromadziliśmy w jednym miejscu. Oto lista fajnych miejsc, które warto odwiedzić!
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
Jeden z najlepszych skansenów w całej Polsce. Zachwyca różnorodnością i pomysłowymi wystawami. Podobnie jak w każdym innym skansenie znajdziemy tutaj wiejskie chaty i zabudowania gospodarcze czy wiatraki. Standard. Jednak w ramach urozmaicenie zrekonstruowano tutaj także przychodnię lekarską, aptekę, zakład szewski, zakład fotograficzny, sklep z wytwórnią oranżady, a nawet karczmę. W tym ostatnim budynku zlokalizowano także kilka odrębnych wystaw (wszystkie w cenie biletu). Można dowiedzieć się więcej o sposobach spędzania wolnego czasu na podwórku w realiach PRL, zobaczyć funkcjonowaniu polskiej policji w II RP, a także poznać historię prania. W skansenie w Tokarni są żywe zwierzęta, pojazdy straży pożarnej, a także wielka kolekcja ludowych rzeźb. Do zabudowań można wchodzić i oglądać ich wnętrza. Co więcej w wybranych miejscach pokazano codziennie życie na wsi przez pryzmat ważnych rytuałów przejścia. Mamy tu pokazane zwyczaje i rytuały związane ze ślubem, narodzinami dziecka i chrztem, a także z pogrzebem.
Czas zwiedzania: ok 3 godziny
Moja ocena 9/10
Zamek w Chęcinach
To obiekt, który poznałem jeszcze jako dziecko, a po latach mogłem tam wrócić ze swoim synem. Dziś obiekt nie jest już ruiną a starannie odbudowaną warownią i wspaniałym punktem widokowym. W ramach zwiedzania można zapoznać się z różnymi rodzajami broni, zobaczyć tarcze heraldyczne, skarbiec oraz loch.
Czas zwiedzania: ok 45 min
Moja ocena 7/10
Muzeum Orła Białego – Skarżysko Kamienna
Trudno mi powiedzieć cokolwiek pozytywnego na temat Skarżyska. Wybrałem się tam wyłącznie ze względu na muzeum i ten obiekt akurat spełnił moje oczekiwania. Na otwartej przestrzeni zgromadzono tu wielką kolekcję uzbrojenia z czasów II wojny światowej oraz z okresu powojennego. Kolekcja obejmuje liczne samoloty, czołgi oraz artylerię.
Największą atrakcją jest chyba samolot transportowo-pasażerski IŁ-14T. Pojazd można zwiedzać w środku – łącznie z kabiną pilotów, gdzie bez problemu usiądziemy za sterami! Oprócz tego w Muzeum Orła Białego jest także okręt, kuchnie polowe oraz rakiety i pociski.
W części muzeum umieszczonej pod dachem zobaczymy kolekcję mundurów, amunicji oraz orderów, medali i innych odznaczeń.
Dla pasjonatów militariów to super miejsce. Warto przyjść, jeśli podobało Wam się na przykład w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie albo Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.
Czas zwiedzania: ok 45 min
Moja ocena 7/10
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Warto tam zajrzeć będąc w Kielcach, bo miejsce zamieszkania Sienkiewicza znajduje się tuż obok stolicy województwa, więc dojazd samochodem zajmie tylko chwilkę. Wnętrze dworku przypomina podobne pomieszczenia z przełomu XIX i XX wieku, choć mieści wiele niespotykanych gdzie indziej osobliwości – chociażby zegar, który zamiast cyfr ma litery których odczytujemy nazwisko Sienkiewicza. Co ciekawe na ekspozycji znajduje się nawet… pociąg. Ten eksponat przypomina o tym, że po śmierci pisarza jego ciało wieziono przez Polskę, aby miłośnicy jego twórczości mieli okazję pożegnać ulubionego autora. To jedna z tych ciekawostek, o których nie miałem pojęcia przed wizytą w muzeum. Ekspozycja miejscami jest naprawdę bardzo pomysłowa. Niektóre eksponaty kryją się w wysuwanych szufladach, a nawet… za tajnym przejściem ukrytym za przesuwanym regałem z książkami – szalony pomysł niczym z jakiegoś escape roomu!
Oprócz wystawy o życiu Henryka Sienkiewicza muzeum oferuje także wystawy czasowe. My załapaliśmy się na ekspozycję poświęconą kodeksowi rycerskiemu.
Czas zwiedzania: ok 45 min
Moja ocena 8/10
Jaskinia Raj
Najbardziej znana jaskinia w Polsce i częsty punkt programu na wycieczkach szkolnych. Widoki z jej wnętrza to coś niepowtarzalnego i niespotykanego nigdzie indziej. Warto odwiedzić jaskinię chociaż raz. To taki polski must have podobnie jak zamek na Wawelu czy kopalnia soli w Wieliczce. Przewodnicy mają świetne podejście do dzieci i ciekawie o wszystkim opowiadają. Teraz już wiem chociażby skąd wzięła się nazwa jaskini – jej odkrywca widząc wyjątkowo piękne stalaktyty i stalagmity powiedział „o raju!” i nazwę obiektu ustalono nawiązując właśnie do tych słów. Druga istotna do zapamiętania ciekawostka to fakt, że w jaskini znaleziono kości mamuta. Rzecz w tym, że wielkie włochate słonie nie miały możliwości wejść do środka. Kości zostały tam wrzucone przez neandertalczyków, którzy uprzednio dokładnie je poobgryzali. Obok jaskini Raj stworzono zresztą Centrum Neandertalczyka – sporych rozmiarów namiot w którym zgromadzone są eksponaty związane z życiem człowieka neandertalskiego.
Jeśli chcecie zwiedzać jaskinie Raj pamiętajcie o kupieniu biletów z wyprzedzeniem! Jaskinię zwiedza się w małych 15-osobowych grupach wchodząc co 30 minut. Warto zarezerwować sobie wstęp co najmniej tydzień wcześniej. A i jeszcze jedno! W jaskini Raj nie można robić żadnych zdjęć.
Czas zwiedzania: ok 30 min
Moja ocena 10/10
Jak widać ciekawych w województwie świętokrzyskim jest przynajmniej kilka ciekawych atrakcji (to jeszcze nie jest pełna lista!). Warto zatem uwzględnić ten region w swoich planach wyjazdowych. – na wakacje albo tylko na weekend.
A może szukasz innych ciekawych miejsc? Zobacz koniecznie Najciekawsze muzea na Mazowszu (poza Warszawą)