Chociaż Warszawa to stolica i najdroższe miasto w Polsce, okazuje się, że można tu znaleźć wiele atrakcji, które są bezpłatne. Co zobaczyć w Warszawie za darmo? To dobry poradnik zarówno dla mieszkańców szukających atrakcji na weekend jak i dla przyjezdnych, którzy rozglądają się za mniej oczywistymi formami spędzania czasu. W zestawianiu znajdują się wyłącznie takie miejsca w których byliśmy i takie wydarzenia, w których braliśmy udział.
Darmowe muzea w Warszawie
Tak jak w każdym innym mieście w Warszawie wiele placówek, które na co dzień wymagają biletów, mają także jeden dzień w tygodniu, gdy wpuszczają zwiedzających bez opłat. Lista muzeów krąży w różnych miejscach i co jakiś czas jest aktualizowana. Wiele z nich to mniej znane, niewielkie obiekty z mało atrakcyjną ekspozycją. Wśród tych godnych uwagi warto wymienić kilka najważniejszych:
- Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Stacja oferują darmowy wstęp w poniedziałki
- Muzeum Narodowe i Narodowe Muzeum Techniki zwiedza się bez opłat we wtorki
- Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na darmowe zwiedzanie w środę
- W czwartek za darmo zwiedzisz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Wojska Polskiego
- W piątek można zwiedzać za darmo Muzeum Łazienki Królewskie
Warto odnotować, że zazwyczaj darmowe zwiedzanie obejmuje wyłącznie ekspozycję stałą, natomiast za wystawy czasowe trzeba dodatkowo zapłacić.
Tę listę należy uzupełnić o fantastyczne Centrum Pieniądza NBP, które jest dostępne do zwiedzania codziennie – nawet w weekendy. Ten obiekt zdecydowania polecam wszystkim turystom niezależnie od wieku. Jest tylko jeden ważny szczegół, Choć wizyty nie trzeba wcześniej rezerwować, obowiązuje limit liczby zwiedzających, więc, żeby nie czekać długo w kolejce najlepiej przyjść zaraz po otwarciu placówki – zainteresowanie jest naprawdę ogromne!
Darmowe atrakcje w Warszawie – nie tylko muzea
Zwiedzanie muzeów to świetny sposób na spędzanie czasu, zwłaszcza, jeśli jest zimno i szukasz raczej aktywności pod dachem. Co innego, gdy pogoda jest ładna i aż się prosi o ciekawe zajęcia na świeżym powietrzu. Jakie historyczne miejsca w Warszawie są otwarte do zwiedzania dla każdego? Poniżej kilka propozycji!
Warszawski Barbakan
Zrekonstruowane fragmenty miejskich fortyfikacji to jedna z charakterystycznych budowli w obrębie Starego Miasta. Przechadzając się obok muru (lub chodząc po nim) można zrobić piękne zdjęcia zabytkowej Warszawy, zobaczyć słynny pomnik Małego Powstańca czy pomnik Jana Kilińskiego. Warto zaznaczyć, że istnieje też Muzeum Barbakanu zawierające dodatkowo makiety z rekonstrukcją, archiwalne zdjęcia i filmy z odbudowy. Tam jednak wstęp wymaga zakupienia biletu.
Spacer Krakowskim Przedmieściem
Najłatwiej skierować się tam idąc od strony placu Zamkowego albo ze stacji metra przy Świętokrzyskiej, Nowy Świat Uniwersytet lub Centrum. Zimą na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie warto zobaczyć piękną świąteczna iluminację. Poza tym spacerując tą ulicą zobaczysz także pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki oraz główny kampus Uniwersytetu Warszawskiego.
Kopiec Powstania Warszawskiego
To niezwykłe miejsce związane z historią Warszawy znajdujące się na Czerniakowie. Kopiec jest sztucznym wzniesieniem usypanym z gruzów zwiezionych tutaj z całego miasta w trakcie jego odbudowy. Przez lata nosił różne nazwy takie jak kopiec czerniakowski czy góra śmieci. Od 2004 roku dzięki uchwale Miasta Stołecznego Warszawy nazywa się oficjalnie Kopem Powstania Warszawskiego. Na szczycie wzniesienia znajduje się monument w kształcie symbolu Polski Walczącej. Idąc schodami prowadzącymi na samą górę można oglądać opisane możliwie szczegółowo fragmenty zniszczonych budynków. U podnóża jest park z placem zabaw dla dzieci oraz instalacja artystyczna złożona z gruzów oraz archiwalnych zdjęć zniszczonej stolicy razem z opisami. Krótko mówiąc w jednej lokalizacji znajduje się miejsce pamięci, punkt widokowy, ekspozycja na świeżym powietrzu i teren rekreacyjny.
Plaża nad Wisłą
Podobnie jak inne miasta, Warszawa ma swoją plażę położoną blisko Stadionu Narodowego. Siedząc na plaży można podziwiać piękne widoki, a także dobrze widoczne przejeżdżające pociągi podmiejskie i dalekobieżne. W sezonie letnim dostępna jest także darmowa przeprawa promowa na drugą stronę.
Darmowe atrakcje w Warszawie – wydarzenia cykliczne
Warszawa jest miejscem w którym cały czas dzieje się coś ciekawego. Niektóre wydarzenia odbywają się co roku. Wśród tych najciekawszych warto wymienić przynajmniej dwa.
- Szekspir w Parku – to inicjatywa realizowana od 2016 roku w ogrodach przy Pałacu w Wilanowie. W plenerze aktorzy wystawiają Sen Nocy letniej, a widzowie obserwują spektakl siedząc na trawie. Pomysłodawcą i organizatorem jest John Weisgerber – kanadyjski aktor i reżyser. Wprowadził ideę grania Szekspira w warszawskiej przestrzeni publicznej, tak jak ma to miejsce w najważniejszych miastach na całym świecie, takich jak Londyn czy Nowy Jork. Więcej informacji znajdziesz na stronie wydarzenia: Szekspir w Parku
- Multimedialny Park Fontann – następne wydarzenie cieszące się wielką popularnością. Fontanny znajdujące się blisko warszawskiej Starówki działają przez długi czas, jednak w wybrane dni wieczorem realizowane są multimedialne pokazy z użyciem światła i dźwięku. Warto przyjść blisko godzinę przez rozpoczęciem wydarzenia, żeby znaleźć sobie dobre miejsce! W okolicy oczywiście nie brakuje sprzedawców napojów, lodów, przekąsek, balonów z helem i świecących akcesoriów dla dzieci.
Co robić w Warszawie za darmo? Podsumowanie
Jak widzisz Warszawa oferuje wiele atrakcji, które dostępne są bez ponoszenia kosztów. Odrobina wiedzy i dobre planowanie wystarczy, żeby wartościowo spędzić czas bez dużych strat w portfelu! Darmowe muzea w Warszawie, ciekawe miejsca na świeżym powietrzu i publiczne, otwarte wydarzenia to dostęp do kultury dla wszystkich.