Wieża telewizyjna w Berlinie to jeden z symboli miasta. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów kojarzonych z miastem – jak Mur Berliński czy Brama Brandenburska. Przez wiele lat Wieża Telewizyjna była jedną z najwyższych budowli i najbardziej cenionych punktów widokowych w Europie. Ale to oczywiście zanim wybudowano London Eye. Czy jadąc do Berlina warto rezerwować bilet na tę atrakcję?
Jak znaleźć Wieżę Telewizyjną w Berlinie?
Zacznę od tego, że na Wieżę Telewizyjną w Berlinie miałem okazję iść dwa razy. Po raz pierwszy, gdy byliśmy z Magdą na weekendowej wycieczce w 2013 roku nie skorzystaliśmy z tej opcji – szkoda nam było kasy. W 2022 już się skusiliśmy, bo trochę żałowaliśmy, że nie spróbowaliśmy poprzednio.
Wieża Telewizyjna to charakterystyczny obiekt, który widać z daleka. Nie trzeba zatem specjalnie polegać na mapach czy pytać o drogę – smukła budowla góruje nad miastem, więc trudno ją przeoczyć. A gdy już widać charakterystyczny czubek po prostu należy iść w tamtą stronę. Jednak fakt, że znajdziemy Wieżę Telewizyjną wcale nie znaczy, że tak łatwo dostaniemy się do środka. Wejście na taras widokowy łatwo pomylić z wejście do Menschen Museum albo punktem do testów na Covid-19. Trochę musieliśmy pokrążyć zanim znaleźliśmy się tam gdzie trzeba.
Bilety na Wieżę Telewizyjną w Berlinie i obostrzenia
Wejściówki na wieżę mogą być dwojakiego rodzaju. Albo kupujemy wstęp na taras widokowy albo miejsce w restauracji z widokiem (dodatkowa opłata za miejsce przy oknie). My zdecydowaliśmy się na pierwszą opcję i kupiliśmy bilety online. Bilety oferuje oficjalna strona tv-turm.de. Wejściówki są na konkretną godzinę, niemniej obsługa nas nie zatrzymywała chociaż byliśmy sporo przed wyznaczonym czasem.
Na miejscu są także kasy biletowe oraz automaty do biletów. Niezależnie od pory roku myślę, że najlepiej kupić bilety z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek, chociaż akurat w styczniu ich nie było.
Obecnie Wieża telewizyjna w Berlinie podobnie jak inne obiekty publiczne ma ograniczony dostęp w związku z pandemią Covid-19. Aby skorzystać z atrakcji należy okazać swój certyfikat szczepienia. Wymóg nie dotyczy dzieci do lat 6. Po kontroli certyfikatu wraz z dokumentem tożsamości pozostaje kontrola biletu i już można wjeżdżać wyjątkowo szybką windą prosto na taras.
Taras jest umieszczony w budynku – nigdzie się nie wychodzi, jest ciepło, przyjemnie i przez przeszklone okna wszystko dobrze widać – nawet jeśli jest się 5-letnim dzieckiem. Za dopłatą 2 euro dostępne są także specjalne lornetki.
Wieża Telewizyjna – czy warto?
To jak ocenić widok z góry to kwestia subiektywna – zależy jakie mamy oczekiwania. Taras jest oczywiście na bardzo dużej wysokości, więc mamy szansę obejrzeć Berlin z lotu ptaka praktycznie z każdej strony. Wiele jednak zależy tutaj od pogody. Gdy niebo jest pochmurne lub pojawia się mgła to można się rozczarować. Z tego powodu amatorów pięknych panoramicznych zdjęć zachęcałbym raczej do wizyty w lecie, a nie w zimie.
Bilety na tę atrakcję są droższe niż na przykład bilety do Muzeum Pergamońskiego, które uważam za zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Jeśli chcecie spędzić w Berlinie kilka dni to można tu się wybrać. Ale jeśli czas jest bardzo ograniczony to wybrałbym kilka innych opcji.
Mimo wszystko cieszę się, że Wieżę Telewizyjną udało się zaliczyć. To kolejny punkt widokowy z mojej kolekcji obok Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Wieży Eiffla i London Eye.
Więcej o atrakcjach w stolicy Niemiec przeczytacie we wpisie Berlin z dzieckiem – co warto zobaczyć?