Toruń to idealne miejsce na weekendowy wyjazd, przystanek po drodze nad polskie morze albo cel krótkiej wycieczki szkolnej z Warszawy lub Łodzi. Miasto słynie w Polsce i poza granicami naszego kraju z tradycyjnych pierników, a także jako miejsce, gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik. Co warto zobaczyć w Toruniu? Jakie są najlepsze muzea i inne atrakcje? Zobacz krótki przewodnik!
Dojazd do Torunia i informacje praktyczne
Jadąc do Torunia autem nie warto wpisywać jako punkt docelowy w nawigacji żadnej większej atrakcji turystycznej. Lepiej zacząć od dotarcia na parking. Zabytkowa część miasta jest wyłączona z ruchu, więc najlepiej najpierw zaparkować samochód, a potem kontynuować zwiedzanie na piechotę. Wszystkie najważniejsze muzea w Toruniu i inne godne uwagi obiekty są bardzo blisko siebie, a spacer po toruńskim historycznym rynku to naprawdę przyjemne doświadczenie.
Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?
Dom Kopernika w Toruniu
Domem Kopernika nazywa się kamienicę przy ulicy Kopernika 15/17. Do dziś historycy nie są do końca zgodni czy jest to faktyczne miejsce urodzenia słynnego polskiego astronoma (jak głosi napis na jednej ze ścian), jednak bez wątpienia jest to najlepszy adres pod którym można się czegoś o nim dowiedzieć. To właśnie tu ma swoją siedzibę filia Muzeum Okręgowego w Toruniu. W kasie można kupić bilety na wystawę oraz wejściówki na pokazy w kinie 3D. Z tej drugiej opcji nie korzystaliśmy, ponieważ wymaga to przybycia na konkretną godzinę, gdy odbywa się akurat seans.
Co zobaczysz na wystawie w Domu Kopernika w Toruniu? Cóż, przekrój tematyczny wystawy jest naprawdę szeroki! Przechodząc przez ekspozycję położoną na kilku piętrach poznasz historię obserwowania gwiazd (zaczynając od starożytnego Egiptu i Babilonu), zobaczysz kolekcję znalezisk archeologicznych takich jak stare klucze, kafle czy naczynia gliniane, stroje z epoki, dokumenty i pieczęcie. Część ekspozycji to zrekonstruowane pomieszczenia jak kuchnia, spiżarnia, gabinet czy pokój gościnny.
Mi osobiście najbardziej spodobała się sala z różnymi przyrządami przeznaczonymi do obserwacji nieba, mierzenia czasu oraz kątów i odległości. Co ważne nie ograniczono się do ich pokazywania. Niektóre eksponaty można dotknąć. Co więcej na multimedialnych ekranach wyświetlają się filmy wyjaśniające w jaki sposób działa każdy przedmiot i jak prawidłowo go używać. Dzięki temu można zapamiętać, że przedmiot trzymany w ręku przez Mikołaja Kopernika na pomniku nazywa się astrolabium.
W związku z tym, że Kopernik astronomią zajmował się jedynie w wolnym czasie po godzinach, nie brakuje tu także elementów wystawy nawiązujących do jego innych aktywności – można bliżej poznać jego edukację, a także Kopernika jako prawnika, urzędnika i lekarza. Dzięki temu, że wystawa jest tak różnorodna nie ma tu mowy o nudzie. Zwiedzanie zajmuje około godziny.
Muzeum Toruńskiego Piernika
Muzeum Toruńskiego Piernika to jedno z dwóch miejsc poświęconych piernikom. Mowa o obiekcie położonym przy ulicy Strumykowej. Drugi, podobny obiekt (także żywe muzeum) nazywa się Żywe Muzeum Piernika i znajduje się przy ulicy Rabiańskiej 9.
Podobnie jak inne żywe muzea oferuje nie tylko oglądanie przedmiotów, ale także aktywne warsztaty – w tym przypadku oczywiście piernikarskie. W trakcie wykonywania poleceń poznaje się najciekawsze informacje związane ze sztuką wyrabiania pierników, a także recepturę, czyli wszystkie składniki i przyprawy niezbędne do przygotowania ciasta w odpowiedni sposób. Same warsztaty to naprawdę prosta sprawa – trudno coś zrobić źle i nawet trudno się pobrudzić. Głównym zadaniem jest wybranie formy do piernika, wysmarowanie jej tłuszczem, właściwe wyrobienie ciasta i wsadzenie go do formy. W czasie gdy własnoręcznie przygotowane pamiątkowe pierniki się pieką, można zwiedzać ekspozycję.
Wystawa prezentuje się naprawdę interesująco i różnorodnie. Zobaczysz tutaj formy do wyrabiania pierników o rozmaitych kształtach, historyczne ryciny i obrazy, piernikową linię produkcyjną a także różne wariancje na punkcie piernika takie jak piernikowy układ słoneczny.
W związku z tym, że Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się na terenie dawnych zakładów Weesego, nie brakuje też nawiązań do dawnej fabryki. Są zrekonstruowane sklepy, gabinet dyrektora zakładu, a także słupy reklamowe ze starymi reklamami pierników. W miejscu, gdzie poświęcono trochę miejsca przyprawom, można je nawet wąchać – w ten sposób ekspozycja działa na wszystkie zmysły.
Wśród multimediów spadało mi się niewielkie pomieszczenia stylizowane na świetlicę z czasów PRL, gdzie na starym telewizorze można oglądać bajkę „Wędrówki Pyzy” a konkretnie odcinek „Toruńskie igraszki” w którym pojawiają się pierniki. Jest także sala poświęcona toruńskim legendom – po wizycie w tym miejscu dowiedziałem się jak właściwie powstał nietypowy kształt popularnych pierników Katarzynek.
Po tych wszystkich atrakcjach odbiera się swoje upieczone pierniki. Co ważne nie są one jadalne! Za to stanowią piękną dekorację. Na koniec dla chętnych pozostaje wizyta w sklepiku. Podsumowując – doświadczenie przyjemne i urozmaicone. Dodatkowy plus należy się za zaaranżowanie na terenie muzeum niewielkiego placu zabaw. To idealne miejsce, żeby czekać na rozpoczęcie warsztatów i się nie nudzić. A czekać chwilę trzeba, ponieważ wejścia są na podstawie zakupionych biletów o pełnych godzinach.
Toruński Rynek, ratusz i Pomnik Mikołaja Kopernika
Zdjęcie z pomnikiem Kopernika to prawdziwy must have. Fotkę z astronomem robi sobie praktycznie każdy turysta. Należy jednak pamiętać, że to nie jedyny ciekawy obiekt w okolicy. Bardzo fotogeniczna jest również Toruńska Piernikarka. Trzeci pomnik w ścisłym centrum, którzy rzuca się w oczy to Pomnik Flisaka w Toruniu. Nazwa może budzić zaskoczenie, ponieważ wspomniany flisak zamiast trzymać w ręku wiosło… gra na skrzypcach. Wiąże się to z legendą o flisaku, który dzięki grze na tym instrumencie wyprowadził poza miejskie mury tysiące żab, które były dla mieszkańców prawdziwym utrapieniem.
Za pomnikiem Kopernika znajduje się wieża ratuszowa. Wieża jest punktem widokowym, który pozwala zobaczyć piękny rynek z wysokości 40 metrów. Warto też wspomnieć o tym, że sam ratusz zbudowano podobno inspirując się… kalendarzem. Budynek ma 4 bramy jak 4 pory roku, 12 dużych sal jak 12 miesięcy i 365 okien, czyli tyle ile dni w roku!
Szkoła Magii w Toruniu
Skoro wymieniamy atrakcje dla dzieci w Toruniu, nie można zapomnieć w Szkole Magii! To kawiarnia z wystrojem i menu nawiązującymi do książek i filmów z uniwersum Harrego Pottera. Na ścianach widoczne są liczne dekoracje jak różdżki czy miotły. Nie brakuje także książek i gier związanych z historią o młodym czarodzieju. W menu największe zainteresowanie budzą eliksiry. To napoje owocowe podawane z suchym lodem. Gdy zostają przyniesione do stolika dymią jak magiczna mikstura! Dla fanów Harrego Pottera to naprawdę świetne miejsce! Jest też dobra wiadomość dla mugoli. Specjalnie dla nich przygotowano też całkiem normalne dania i napoje, więc można napić się zwykłego soku czy latte machiatto. Lokal jest naprawdę świetny, a ceny niskie.
Atrakcje dla dzieci w Toruniu – podsumowanie
Toruń to fantastyczne miejsce na kilkugodzinny wypad. Miasto oferuje wiele ciekawych atrakcji dla dzieci w różnym wieku, więc każdy może się tu świetnie bawić. Z pewnością jeszcze tu wrócę, ponieważ zaintrygowalo mnie jeszcze kilka innych miejsc, na które zabrakło czasu – przede wszystkim Dom Legend Toruńskich oraz Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków.