Planujesz wakacje w Egipcie 2024? Jeśli udało się wybrać hotel w Hurghadzie, pewnie następnym krokiem będzie wybranie wycieczek fakultatywnych. Stałem przed takim samym dylematem przed swoimi wakacjami blisko rok temu. Jakie wycieczki z Hurghady warto wybrać i dlaczego? Zobacz praktyczny poradnik!
Wakacje w Hurghadzie – czy to dobry pomysł?
Czy spędzie urlopu w Egipcie to na pewno dobry pomysł? Wokół wczasów all inclusive w tym kraju powstało wiele stereotypów. Ulubiony kierunek wakacyjny Polaków bywa wyśmiewany, podobnie jak osoby, które go wybierają. Wiele opinii może zniechęcać do wyboru egipskich kurortów. Nasi rodacy skarżą się smak i jakość jedzenia, straszliwą niestrawność zwaną klątwą faraona, czystość w pokojach, obsługę i oczywiście na siebie nawzajem. O niewłaściwym zachowaniu Polaków na all inclusive pisano już przecież w wielu książkach. Ile w tym wszystkim prawda? Uważam, że niewiele.
Wydaje mi się, że prawda jest dużo bardziej prozaiczna. To czy wakacje w Egipcie będziesz wspominać dobrze czy źle zależy głównie od wybranego obiektu. Hoteli jest mnóstwo, różnią się ceną, standardem, programem animacyjnym, infrastrukturą, poziomem obsługi, zakresem all inclusive i wieloma innymi rzeczami. Jeśli hotel zostanie dobrze wybrany, to pobyt będzie na pewno przyjemnym doświadczeniem.
Wycieczki z Hurghady – jaką wybrać?
Załóżmy, że decydujesz się na wakacje w Hurghadzie i nie chcesz spędzić całego tygodnia nad basenem. Chcesz na wycieczkę? Kupisz ją (i opłacisz) albo na etapie rezerwacji w biurze podróży na kilka tygodni albo nawet kilka miesięcy przed wyjazdem na miejscu u rezydenta podczas spotkania, które odbywa się zwykle dzień po przylocie.
Miałem przyjemność zwiedzać Egipt razem z biurem Rainbow Tours, więc mogę dokładnie opisać doświadczenia związane z organizacją wycieczek przez tego touroperatora. Poniżej opisuję wszystkie trzy, na które się zdecydowaliśmy.
Kair i piramidy w Gizie
O Kairze trochę już napisałem już trochę w osobnym wpisie: Zwiedzanie piramid – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu. Warto jednak powtórzyć najważniejsze kwestie raz jeszcze. Wycieczka trwa około 24 godzin. Zaczyna i kończy się w nocy. Do egipskich piramid jedzie się w jedną około 500 kilometrów, a po drodze należy się spodziewać zatrzymywania jeszcze w kilku innych miejscach. Niektórych to zniechęca, dla innych nie stanowi jakiejś poważnej przeszkody. Faktem jest, że z każdego egipskiego kurortu do piramid jest daleko, więc po prostu trzeba się z tym pogodzić i jakoś przetrwać długą podróż. Jeżdżą nawet dzieci, więc nie widzę w tym nic strasznego.
Co można powiedzieć o samym przebiegu wycieczki? Zaczyna się od Muzeum Kairskiego. To ogromny obiekt w którym zgromadzono tysiące zabytków ze starożytnego Egiptu. Są tu oczywiście sarkofagi, mumie, rzeźby, fragmenty budowli i inne artefakty znane z książek. Najbardziej oblegana sala to rzecz jasna skarb Tutenchamona, jednak tym zabytkom nie można robić zdjęć. Muzeum znajduje się w starym budynku, z kiepską wentylacją. Co więcej sama ekspozycja też jest raczej archaiczna. Nie znajdziesz tu multimedialnych atrakcji, filmów, dotykowych ekranów i innych atrakcji, które łatwo zobaczyć w polskich muzeach. Dominują zabytki w gablotach, których oglądanie umila komentarz przewodnika słyszany w zestawach słuchawkowych. To bez wątpienia jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie z wieloma bezcennymi skarbami, jednak forma ekspozycji szału nie robi.
Następny ważny punkt programu to rejs po Nilu. Niby przyjemna sprawa, choć niewiele różni się od wycieczkowych rejsów w każdym europejskim mieście. Co istotne w Nilu nie ma krokodyli. Przynajmniej w tej części Nilu, która znajduje się w Kairze.
Potem czas na oglądanie piramid. Czasu jest wystarczająco dużo, żeby zrobić im zdjęcia z każdej strony. Chętni mogą nawet wejść do środka. Warto jednak podkreślić, że może być to rozczarowujące doświadczenie. Korytarz w Piramidzie Cheopsa jest wąski, niski, jest tam gorąco i duszno, a w dodatku na ścianach nie ma żadnych pięknych malowideł do oglądania.
Jeśli chcesz zobaczyć jedyny starożytny Cud Świata, który jeszcze stoi to wycieczka do piramid z Hurghady jest właściwie najlepsza opcją. Jeśli zależy Ci na tym, żeby zobaczyć wnętrza świątyń, lepiej wybrać Luksor.
Luksor i Dolina Królów
Wycieczka z Hurghady do Luksoru to podobnie jak wycieczka do piramid w Gizie wyprawa zajmująca ponad 20 godzin. Dystans do przebycia jest nieco mniejszy, lecz wciąż przebieg ma podobny charakter – wyjazd autokarem w nocy i powrót późnym wieczorem. Punkty programu są za to zupełnie inne. Wycieczka rozpoczyna się od wizyty w Karnaku (obok Luksoru), gdzie znajduje się zespół świątyń z największą na świecie świątynią Amona-Re.
Kompleks jest ogromny, a czasu na zwiedzanie i zrobienie zdjęć niewiele, więc poznanie tego miejsca, a właściwie przebiegnięcie przez nie z krótkimi przerwami na słuchanie przewodnika może budzić pewien niedosyt.
Kolejny punkt programu to wizyta w słynnej Dolinie Królów. To miejsce, gdzie w znajdują się wykute w skale grobowce faraonów w tym najbardziej znany na świecie grobowiec Tutanchamona. Ale jak to? – zapytacie. To mumii faraonów nie chowano w piramidach? Cóż okazuje się, że nie był to najlepszy pomysł, z tego prostego powodu, że piramidę łatwo znaleźć i obrabować. Dlatego monarchowie wpadli na pomysł, żeby pochówki lokalizować w bardziej ustronnym miejscu – co zresztą nie zawsze okazywało się skuteczne, bo rabunki i tak były nagminne.
W ramach biletu można liczyć na wstęp do kilku grobowców. Ten w którym spoczywała mumia Tutanchamona jest najmniej okazały, za oblegany najbardziej. Pozostałe, które oglądaliśmy były większe i bardziej efektowne – cóż, ironia losu. oglądanie wnętrza egipskich grobowców w Dolinie Królów z pewnością daje więcej frajdy niż chodzenie po piramidzie. W środku są naprawdę efektowne malowidła, a dzięki dobremu oświetleniu wszystko dokładnie widać.
Ostatni ważny punkt programu to świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari odkrywana przez polską misję archeologiczną z Uniwersytetu Warszawskiego. Trzeba przyznać, że obiekt jest niemniej efektowny niż budowle w Karnaku, więc ogląda się go z prawdziwą przyjemnością.
Hurghada City Tour
Zwiedzanie Hurghady nie brzmi specjalnie fascynująco. Wziąłem tę wycieczkę wyłącznie dlatego, że jest bardzo tania. Spodziewałem się, że po prostu przewiozą nas z oddalonego do miasta hotelu, żebyśmy mieli czas wolny na jakieś zakupy. Rzeczywistość okazała się całkiem inna. W trakcie wycieczki oprócz mariny w Hurghadzie odwiedziliśmy także meczet oraz kościół koptyjski. Przewodnik stanął na wysokości zadania opowiadając o najważniejszych zasadach islamu oraz (co znacznie ciekawsze) o wierzeniach i strukturze kościoła u Koptów. Oprócz tego nie zabrakło ciekawostek o realiach pracy w egipskiej branży turystycznej, zarobkach i… cenach benzyny dla Egipcjan. Zakupy pamiątek też oczywiście były – w sklepie w którym nie trzeba było się targować, ae ceny były naprawdę niskie. Warto wybrać tę wycieczkę, żeby dowiedzieć się czegokolwiek o współczesnym
Egipcie, a nie tylko tym starożytnym.
Jakie wycieczki z Hurghady wybrać? Podsumowanie
Prawda jest taka, że chcąc zobaczyć najważniejsze zabytki starożytnego Egiptu trzeba jechać zarówno do Gizy i Kairu jak i do Luksoru. Dlatego najlepszym wyborem dla miłośników archeologii będą obie wycieczki. Ich program zresztą świetnie się łączy – choćby dlatego, że na jednej odwiedza się grobowiec Tutanchamona, a na drugiej ogląda w muzeum jego wyposażenie. Hurghada City Tour to natomiast okazja, żeby na chwilę wyrwać się z kurortu, a pozostałe poł dnia spędzić na plaży albo przy basenie.
Krótko mówiąc polecam wszystkie trzy wycieczki fakultatywne z Hurghady z których skorzystałem – żadna mnie nie zawiodła!