O ateńskim akropolu wszyscy uczymy się w szkole, jednak zupełnie innym doświadczeniem jest możliwość zobaczenia tego miejsca oraz związanych z nim zabytków na żywo. Co warto wiedzieć o Muzeum Akropolu w Atenach i o zwiedzaniu stanowiska? Zobacz aktualne informacje przed wyjazdem!
Akropol a Muzeum Akropolu
Na wstępie warto wyjaśnić, czym się właściciel akropol. Tym mianem określa się po prostu najważniejszą część miasta, z reguły położoną na wzgórzu. Najbardziej znany jest Akropol Ateński ze słynnym Partenonem i innymi świątyniami. Można jednak zwiedzać też inne akropole – na przykład na Rodos znajduje się bardzo efektowny akropol w Lindos.
Wracając do Aten – Grecy rozwiązali kwestię pokazywania najbardziej znanego starożytnego akropolu podobnie jak w przypadku pałacu w Knossos na Krecie. W jednym miejscu można zobaczyć pozostałości budowli, a w drugim zachowane zabytki – czyli głównie rzeźby, naczynia oraz elementy zdobień oderwane od pierwotnej konstrukcji. Wejście na stanowisko archeologiczne i do Muzeum Akropolu w którym znajduje się ekspozycja pod dachem funkcjonują niezależnie, co wymaga zakupienia dwóch osobnych biletów.
Poniżej skupimy się na ekspozycji znajdującej się pod dachem, a nie na samym wzgórzu.
Zwiedzanie Muzeum Akropolu w Atenach –co warto wiedzieć?
Muzeum Akropolu w Atenach znajduje się w nowoczesnym budynku oddanym do użytku w 2009 roku. W przestronnych wnętrzach oprócz samej ekspozycji zmieścił się także dobrze wyposażony sklepik z pamiątkami oraz kawiarnia. Przez szybę można zobaczyć wzgórze akropolu, które znajduje się około 300 metrów od muzeum. Ciekawym rozwiązaniem jest także przeszklona podłoga. Patrząc pod nogi można zobaczyć odsłonięte fundamenty starożytnych budowli.
Jak w każdym greckim muzeum można tu zobaczyć gliniane naczynia, w tym ceramikę czarnofigurową i czerwonofigurową. Najciekawsze są jednak monumentalne rzeźby. Na mniej największe wrażenie zrobiły kariatydy z Erechtejonu, czyli charakterystyczne kolumny w kształcie kobiet.
Oprócz lepiej lub gorzej zachowanych rzeźb można zobaczyć tu także różnego rodzaju rekonstrukcje i makiety. W tym model ateńskiego akropolu wykonany z klocków LEGO!
Ekspozycja nie jest bardzo duża. Obejmuje wyłącznie znaleziska z wykopalisk na akropolu, a nie zabytki z całej Grecji. Dlatego ze zwiedzaniem można się spokojnie uwinąć w godzinę. Zabytki są opisane po grecku i po angielsku. Jak to bywa w muzeach starożytności ograniczono się do podania nazwy zabytku i datowania. Czasami zadbano o zrekonstruowanie szerszego kontekstu. Na przykład do zachowanej płaskorzeźby z fragmentem łodzi dorysowano, jak obiekt mógłby wyglądać w całości.
Dla dzieci przygotowano książeczkę z zadaniami. Żeby urozmaicić pobyt w muzeum najmłodsi mogą się zaangażować w szukanie na sali wskazanych obiektów. Dla mnie to strzał w dziesiątkę – siedmioletni Czesio naprawdę z zainteresowaniem szukał wszystkich rzeźb!
Muzeum Akropolu – dojazd i bilety
Do Muzeum Akropolu najłatwiej dojechać ateńskim metrem. Żeby nie było wątpliwości docelowa stacja nazywa się „Akropoli”. Bilety można kupić online, co polecam zważywszy na duże zainteresowanie zwiedzaniem tego obiektu. Od listopada do marca czyli poza sezonem wstęp dla dorosłych kosztuje tylko 10 euro, w sezonie o 5 euro więcej. Dzieci poniżej 18 roku wchodzą za darmo
Akropol – stanowisko archeologiczne – co warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o samo wzgórze, tutaj nie będę pisać szczegółowo ponieważ wszystkie budowle i ich funkcje są dobrze opisane w każdym drukowanym przewodniku. Skupimy się zatem na sprawach najważniejszych. Wejście na wzgórze wymaga osobnego biletu. W listopadzie 2023 wymagało to stania w kolejce około 10 minut. Nie zdziwiłbym się, gdyby w sierpniu zajmowało to godzinę. Dlatego, jeśli jedziesz w sezonie, warto kupić wejściówkę z wyprzedzeniem, żeby nie tracić czasu. Druga kwestia to buty. Nie polecam chodzić po wzgórzu w japonkach czy lekkich sandałach. Solidna podeszwa naprawdę przydaje się do chodzenia po kamieniach, zwłaszcza, że są dość śliskie.
Jeśli jesteś już na wzgórzu akropolu, to musisz zobaczyć Propyleje i Partenon, a przy okazji także odeon i inne budowle. Nie miej jednak złudzeń, że zrobisz idealne fotki, ponieważ ludzi jest tak dużo, że z pewnością w kadr wpadną przypadkowi turyści.
Muzeum Akropolu w Atenach – czy warto?
Tak, zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Nieprzypadkowo Akropol to jedna z najbardziej znanych atrakcji stolicy Grecji.
Muzeum Akropolu w Atenach
Czas zwiedzania 1-2 godziny
Moja ocena: 8/10