Uważam, że zwiedzanie nie musi być ani drogie ani trudne. Żeby to udowodnić prezentuję najlepsze miejsca na weekend do których można dotrzeć bez samochodu. Interesuje Cię weekendowy wyjazd pociągiem z Warszawy? Mogę polecić kilka super atrakcji, do których wcale nie jest daleko!
Wyjazd nad polskie morze albo wypad za granicę generuje duże koszty – przede wszystkim mowa o kosztach podróży i noclegach. A co gdyby można było pojechać gdzieś blisko i wrócić tego samego dnia? Poniższe propozycje mogą być atrakcyjne dla wszystkich. Nawet jeśli nie masz auta – każda propozycja wycieczki może być spokojnie zrealizowana także koleją.
Gdzie wyjechać na weekend z Warszawy?
Sulejówek
Miejsce tuż za granicami Warszawy (od strony Wesołej), gdzie można dojechać Szybką Koleją Miejską (SKM) – tylko jeden przystanek poza pierwszą strefą biletową. Miasteczko jest jak wiadomo związane z postacią Józefa Piłsudskiego i to właśnie muzeum poświęcone tej historycznej postaci jest największą atrakcją. Wystawa jest nowoczesna, multimedialna i niezwykle atrakcyjna. Z myślą o dzieciach stworzono osobną ścieżkę zwiedzania z wykonywaniem zadań z którymi poradzą sobie już pięciolatki. W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku można poznać bliżej dzieciństwie i młodość przyszłego marszałka, a także ciekawe fakty z życia jeszcze zanim stanął na czele Legionów Polskich. Bardzo ciekawe są też elementy ekspozycji pokazujące odbudowę i scalanie państwa polskiego po 1918 roku. To jedno z nielicznych muzeów, które mogłem z czystym sumieniem ocenić 10/10.
Dlaczego aż tak mi się podobało? Sprawdź – tu jest moja recenzja Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Sochaczew
Sochaczew znajduje się 55 km od stolicy Z dworca Warszawa-Śródmieście jedzie się tam około godziny. Na miejscu znajdziecie dwa ciekawe muzea. Pierwsze to Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i bitwy nad Bzurą. Najciekawsza w nim jest część związana z wojskowością. Można tu obejrzeć całkiem sporą kolekcję broni i mundurów nie tylko z II Wojny Światowej, ale również z lat 1914-1918. Na zewnątrz jest nawet czołg i kilka dział. Oprócz tego, podobnie jak w innych regionalnych muzeach są rozmaite zabytki i pamiątki związane z zupełnie inną tematyką – kilka gablot z zabytkami archeologicznymi albo sala z trofeami drużyny rugby – Orkana Sochaczew. Dla miłośników militariów to obowiązkowe miejsce do zwiedzania!
Drugie interesujące miejsce w Sochaczewie to Muzeum Kolei Wąskotorowej, które jest filią Muzeum Stacja (dawniej Muzeum Kolejnictwa) w Warszawie. Obiekt stanowi prawdziwy raj dla miłośników pociągów! Znajduje się tam ekspozycja pod dachem oraz kolekcja pojazdów pod gołym niebem. W sezonie jest także możliwość przejechania się wąskotorówką na piknik w Puszczy Kampinoskiej. Tę ostatnią opcję polecam najbardziej! Tylko trzeba z wyprzedzeniem zarezerwować bilet, bo gdy pogoda jest ładna zainteresowanie jest olbrzymie, a liczba miejsc ograniczona.
Ostatnią atrakcją godną obejrzenia w trakcie wyjazdu na weekend są ruiny Zamku Książąt Mazowieckich.
Żyrardów
Kolejne miejsce, gdzie mogą zawieźć nas Koleje Mazowieckie. Podróż pociągiem zajmie około 40 minut. Następne 20 minut należy poświęcić na dojście z dworca do Muzeum Lniarstwa, które jest prawdziwą wizytówką Żyrardowa. W poprzemysłowej ogromnej hali zgromadzono wiele maszyn i urządzeń związanych z produkcją lniarską. Obsługa chętnie o nich opowiada, a niektóre może nawet uruchomić. Muzeum zwiedza się bezpłatnie. Miłośnicy architektury dostrzegą też piękne budynki i piękny mural tuż przed wejściem do muzeum. Dla chętnych jest też drugi obiekt do zwiedzania – Muzeum Mazowsza Zachodniego.
Więcej o Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie w osobnym wpisie
Skierniewice
Jadąc pociągiem z Warszawy w kierunku zachodnim możecie zwrócić uwagę na mijany po drodze piękny historyczny dworzec. Obiekt w Skierniewicach wydał mi się na tyle intrygujący, że pomyślałem, że warto byłoby następnym razem zatrzymać się tu na chwilę. I to była dobra decyzja! Weekend w Skierniewicach wspominam naprawdę świetnie Na wspomnianym dworcu w Skierniewicach znajduje się pomnik fikcyjnego bohatera „Lalki” Stanisława Wokulskiego, który według powieści Prusa . miał właśnie w tym miejscu podjąć próbę samobójczą. Inny ciekawy pomnik upamiętnia dostawy amunicji dla Polaków broniących się przed inwazją armii bolszewickiej w 1920 roku. Instalacja pokazuje 4 postacie – to Józef Piłsudski, Węgier Pal Teleki, Ukrainiec Szymon Petlura i Francuz Charles de Gaulle. Trzeci interesujący pomnik w tym mieście to znajdująca się na rynku ławeczka na której siedzi profesor Szczepan Pieniążek – człowiek, który całe życie poświęcił na badania nad różnymi odmianami jabłek. To jego badaniom naukowym zawdzięczamy fakt, że te owoce dostępne są w Polsce przez cały rok! Oprócz oglądania pomników w Skierniewicach warto przejść się po pięknym miejskim parku, a także zajrzeć do Muzeum Historycznego. Podobnie jak w Żyrardowie, obiekt w Skierniewicach także zwiedza się bezpłatnie.
Łowicz
Kolejne miejsce na liście, gdzie dojeżdżają pociągi Kolei Mazowieckich. Łowicz kojarzy się ze strojem łowickim, wycinankami i ogólnie charakterystycznym stylem w sztuce ludowej. Skojarzenia są jak najbardziej słuszne, bo w Muzeum w Łowiczu faktycznie znajduje się ekspozycja etnograficzna, gdzie zobaczymy charakterystyczne pasiaste tkaniny, a także wspomniane wycinanki, narzędzia, sztukę sakralną. Jest tu także niewielki skansen z kolorowymi zabudowaniami. Na tym jednak nie kończy się wystawa stała. Muzeum jest całkiem spore, więc znalazło się tutaj miejsce także na zbiory inne niż te związane z kulturą ludową. Ekspozycja pokazująca historię miasta i regionu składa się z wielu innych elementów . Warto zobaczyć przedmioty związane z historią cechów – kolekcję pieczęci, znaki cechowe, sztandar Zgromadzenia Majstrów Cechu Rzeźniczego, narzędzia i wyroby rzemieślnicze. Poza tym jest kolekcja uzbrojenia i zrekonstruowane wnętrza pałacowe z XIX i XX wieku.
Wyjazd na weekend z Warszawy – to proste!
Wyjazd do jednego z mniejszych miast, gdy w Warszawie jest wiele muzeów i atrakcji może wydawać się dziwnym pomysłem, ale tylko pozornie! Gdy w wolny dzień w takich miejscach jak Centrum Nauki Kopernik czy Plac zamkowy albo w jakimkolwiek podwarszawskim parku rozrywki dosłownie roi się od ludzi, gdzie indziej można zwiedzić coś spokojnie i bez tłumów i zgiełku.