Wbrew pozorom w Warszawie nie ma bardzo wielu ciekawych, multimedialnych muzeów. Na tle dość przeciętnych, często przestarzałych wystaw zdecydowanie wyróżnia się Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka. Jakbym miał wskazać powiedzmy 3 najciekawsze miejsca w Warszawie, które trzeba koniecznie odwiedzić, Centrum Pieniądza na pewno znalazłoby się w tym gronie!
Centrum Pieniądza NBP – co to jest?
Centrum Pieniądza NBP podobnie jak na przykład Centrum Nauki Kopernik jest miejscem nastawionym na edukację i świetnie się z tej roli wywiązuje. Często czytam, że w Polsce brakuje porządnej edukacji ekonomicznej, żeby wszyscy wiedzieli skąd się biorą pieniądze, jak je rozsądnie wydawać i skąd bierze się inflacja. Odpowiedzi na wiele pytań związanych z polityką monetarną można znaleźć właśnie tutaj. Obiekt jest dostępny i dla indywidualnych turystów i dla zorganizowanych grup szkolnych, w dodatku całkowicie za darmo. Jeśli mieszka się w Warszawie naprawdę wielką stratą byłoby, gdyby z tego nie korzystać!
Co można zobaczyć w Centrum Pieniądza?
Ekspozycja w Centrum Pieniądza NBP znajduje się na kilku piętrach i obejrzenie całości zajmie przynajmniej 2 godziny. Ciekawych rzeczy jest tak dużo, że nawet nie wiadomo od czego zacząć!
Mnie jako miłośnika historii i archeologii bardzo zainteresowały oczywiście najstarsze zbiory, czyli monety starożytne oraz z czasów średniowiecznych. Wiele z nich można obejrzeć bardzo dokładnie korzystając z lupy.


Można obejrzeć też sporo banknotów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, z PRL oraz tych, które jeszcze pamiętam sprzed denominacji złotego. Najciekawszy zbiór stanowią jednak banknoty, które nigdy nie weszły do obiegu. Myślę, że te wzory pieniędzy, które zatrzymały się na etapie projektu to unikat – coś czego nie można zobaczyć w żadnym innym miejscu!
Ciekawe dane historyczne stanowią także zestawienia kosztów życia w Polsce z różnych okresów. Patrząc na ceny podstawowych produktów w relacji do średnich zarobków można patrzyć jak zmieniała się wartość towarów i jak się ma do współczesnych cen. Ciekawe jest chociażby porównanie cen w roku 1955 i 1976.


Jak wiadomo od wielu lat płacimy nie tylko gotówką. Dlatego w Centrum Pieniądza NBP sporo miejsca poświęcono także płatnościom bezgotówkowym. Można przeczytać o historii kart płatniczych i bankomatów, a także zobaczyć, jak działa giełda. Interesująco prezentuje się kolekcja starych kart płatniczych oraz terminali.
Kolejne elementy edukacyjne dotyczą odróżniania pieniędzy prawdziwych od fałszywych, przechowywania pieniędzy oraz złota, obliczania najważniejszych wskaźników gospodarczych, a także oszczędzania pieniędzy. Oprócz czytania i oglądania są też ciekawe, aktywizujące przerywniki. Podczas zwiedzania można na przykład podnieść sztabkę złota albo wydrukować sobie pamiątkowym banknot ze swoim imieniem!



Multimedia w Centrum Pieniądza NBP
W Centrum Pieniądza nie brakuje ciekawych elementów multimedialnych. I nie chody tu jedynie o ekrany z wyświetlanymi informacjami do poczytania. W części historycznej jest na przykład stanowisko poświęcone wymianie handlowej bez użycia gotówki. Korzystając z ikonek na ekranie można dokonywać transakcji wybierając jeden towar na inny i w ten sposób poznawać podstawowe zasady wymieniania dóbr w ten sposób. Jest także multimedialna gra w której steruje się samochodem wiozącym pieniądze oraz proste gry dla dzieci takie jak puzzle. Mój osobisty faworyt to multimedialna prezentacja na temat historii bankomatów, która znajduje się… w bankomacie! Nieszablonowy pomysł, który mnie zachwycił!



Centrum Pieniądza czy warto?
Nie znam osoby, która nie polecałaby Centrum Pieniądza. To fantastyczne miejsce na wizytę z dziećmi, bo nikt nie ma prawa się tu nudzić. Co więcej twórcy wystawy wciąż szukają pomysłów na udoskonalenie tego co prezentują. Na wyjściu dostaliśmy ankietę w której można było ocenić różne elementy, wskazać co się najbardziej podobało i zaproponować coś nowego. Osobiście nie mam się do czego przyczepić, więc nie pozostaje mi nic innego jak przyznać maksymalną ocenę.
Czas zwiedzania: ok 2 godziny
Moja ocena: 10/10
Szukasz innych ciekawych miejsc? Zobacz listę muzeów w Warszawie!