Stare Miasto w Warszawie jest jednym z miejsc w stolicy najczęściej odwiedzanych przez turystów. Mimo, że przewijają się tam tłumy, mam wrażenie że większość ludzi nie do końca wie, co właściwie tam ogląda i jaka jest historia tego miejsca. Sam na warszawskiej starówce byłem wielokrotnie jeszcze w czasach, gdy warszawiacy umawiali się nie „na patelni” albo „pod Rotundą” tylko pod kolumną Zygmunta, a także później gdy szło się po prostu bezrefleksyjnie na spacer, na lody albo zobaczyć świąteczne iluminacje. Co ciekawego kryje Stare Miasto – gdzie się zatrzymać i na co zwrócić uwagę? Oto lista wyjątkowych miejsc.
Dlaczego nie doceniamy warszawskiej starówki?
Dla mieszkańców Warszawy najstarsza część miasta jest czymś pospolitym i normalnym. Jeśli ktoś bywał tam często to traktuje to miejsce jak każde inne. Sam tak miałem przez bardzo długi czas. Dopiero niedawno doceniłem Stare Miasto, gdy zacząłem rozglądać się uważniej. Ci, którzy nie lubią stolicy i jej mieszkańców będą natomiast podkreślać, że starówka wcale nie jest stara. I będą mieli rację. Zabytkowe kamienice zniszczone w czasie Powstania Warszawskiego odbudowano w 1953 roku. Zamek Królewski w Warszawie na rekonstrukcję czekał jeszcze dłużej – budynek w obecnym kształcie powstawał w latach 1971 – 1984. Czyli zakończono budowę rok przed moim urodzeniem!
Kolejny zarzut pod adresem starówki w Warszawie? Jest mała! I to też jest prawda. Rynek Starego Miasta to prostokąt o wymiarach 90 na 73 metrów. Jest zdecydowanie mniejszy niż Rynek Główny w Krakowie, rynek we Wrocławiu czy historyczne zabudowania w Gdańsku.
To wszystko nie zmienia jednak faktu, że Stare Miasto jest miejscem wyjątkowym, a jego zwiedzania może być nie tylko lekcją historii, ale też świetną zabawą. Trzeba tylko wiedzieć, czego szukać i gdzie. A nagromadzenie rozmaitych atrakcji na niewielkiej przestrzeni sprawia, że dla każdego coś się znajdzie!
Taras Widokowy na dzwonnicy kościoła św. Anny
Moim zdaniem najlepiej zacząć zwiedzanie starówki od obejrzenia jej z góry! W tym celu polecam wdrapać się na dzwonnicę obok kościoła św. Anny, która jest genialnym punktem widokowym! To chyba mało znane miejsce, a szkoda! Taras widokowy na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki jest położony wyżej, ale to stąd lepiej widać historyczne zabudowania, a nie wieżowce.
Zamek Królewski w Warszawie
Nie jest tak duży jak Zamek na Wawelu, ale mimo wszystko jest ważna budowlą i jednym z symboli miasta. Po odbudowaniu pełni funkcję muzeum. Wystawa stała obejmuje starannie zrekonstruowane wnętrza z czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak dokładnie wygląda zwiedzanie głównej ekspozycji napisałem w osobnym artykule: Zamek Królewski w Warszawie – zwiedzanie, bilety, informacje praktyczne
W tym miejscu warto tylko wspomnieć, że obok budynku głównego jest jeszcze położony trochę na uboczu Pawilon pod Blachą – miejsce przeznaczone na ciekawe ekspozycje czasowe. Swego czasu można było tam obejrzeć na przykład kolekcję szopek krakowskich albo wystawę na temat powstania styczniowego .
Barbakan
To fragment murów miejskich wzniesiony pierwotnie w XVI wieku i przez lata wielokrotnie przebudowywany. Barbakan nigdy nie odegrał większej roli obronnej, bo już w momencie budowy była to dość przestarzała konstrukcja o wątpliwej wartości jako fortyfikacje. Barbakan ucierpiał podczas Powstania Warszawskiego (jak cała warszawska starówka) dlatego ostatnia obudowa miała miejsce po wojnie – dokładnie w 1954 roku. Co ciekawe do odbudowania Barbakanu w obecnej formie użyto cegieł przywiezionych z rozebranych kamienic z Wrocławia i Nysy.
Po murach barbakanu można się swobodnie przechadzać, ale nie wszyscy wiedzą, że obiekt jest też dostępny do zwiedzania w środku. Rzeczywiście Barbakan Warszawski pełni też funkcję niewielkiego muzeum. W środku można zobaczyć makiety murów z różnych okresów historycznych, a także zdjęcia i film dokumentujące odbudowę. Wejście jest płatne i raczej słabo oznaczone.
Muzeum Warszawy
To muzeum położone na Rynku Starego Miasta zajmujące kilka połączonych ze sobą kamienic. Z zewnątrz wygląda dość skromnie, jednak w rzeczywistości za niepozornym wejściem kryje się prawdziwy labirynt korytarzy i ogrom ekspozycji. Co tam można znaleźć? A czego tam nie ma! Wiele tablic pokazujących dane statystyczne na temat stolicy – liczba mieszkańców, wielkość mieszkań, powierzchnia, stare mapy, obrazy, kolekcja ceramiki, srebra, szklanych naczyń, detale architektoniczne, pomniki. Moim zdaniem wszystkiego jest tak za dużo, a sama ekspozycja i sposób jej zwiedzania to jeden wielki chaos. Niestety mało prawdopodobne, żeby mogło się to zmienić. Sporo ograniczeń wynika tutaj z połączenia kilku pierwotnie niezależnych budynków. Przejście całek ekspozycji to zadanie na jakieś 2 godziny. Nawet dla mnie dość męczące.
Muzeum Farmacji
To niewielkie muzeum położone przy ulicy Piwnej to prawdziwe kompendium wiedzy na temat sztuki aptekarskiej. W czterech pomieszczeniach można znaleźć sporo eksponatów – buteleczki, fioki, ampułki, stare reklamy różnych leków, wagi, mikroskopy. Mnie najbardziej spodobały się naczynia ze szkła uranowego, które świeciły w ciemności! Nie jest to jednak graciarnia ani gabinet osobliwości – muzeum pełni ważne funkcje edukacyjne, Na tablicach informacyjnych po polsku i po angielsku można przeczytać wszystko co trzeba na temat historii szczepień, antybiotyków, hormonów. Na zwiedzanie należy poświęcić około 20 minut.
Centrum Interpretacji Zabytku
To miejsce, które w przystępny, ciekawy sposób dokumentuje, w jaki sposób było odbudowywane Stare Miasto w Warszawie. W muzeum pokazano przede wszystkim ogromną kolekcję zdjęć. Jest także stanowisko multimedialne, gdzie można obejrzeć i posłuchać o działalności Biura Odbudowy Stolicy. Zwiedzanie zajmuje około 30-40 minut.
Warszawskie pomniki
Trudno o nich zapomnieć, gdy zwiedza się Stare Miasto w Warszawie. To tutaj można zobaczyć:
- Pomnik Warszawskiej Syrenki – jeden z symboli miasta,
- Pomnik Małego Powstańca,
- Pomnik Jana Kilińskiego
Stare Miasto w Warszawie – najlepsze miejsce na szybkie zwiedzanie!
Jeśli wybierasz się do Warszawy na kilka godzin lub chcesz pokazać miasto znajomym (zwłaszcza obcokrajowcom) to moim zdaniem nie ma lepszego miejsca niż warszawska starówka. Tutaj nagromadzenie ciekawym obiektów na niewielkiej przestrzeni jest zdecydowanie największe!