Może się wydawać, że w Polsce jest wiele ciekawszych miast niż Tarnów, atrakcje do zwiedzania w tym miejscu jednak pozytywnie mnie zaskoczyły! Tarnów to dla mnie jedno z największych odkryć 2023 roku. Co więcej, jestem pewien, że jeszcze tu wrócę, bo pobyt był zdecydowanie za krótki. Co zobaczyć w Tarnowie? Zobacz listę najciekawszych miejsc.
Tarnów na majówkę? Strzał w dziesiątkę!
Patrząc na mapę Polski widzisz Tarnów jako średniej wielki miasto gdzieś pomiędzy Krakowem a Rzeszowem. Może nie wiesz, ale to najcieplejsze polskie miasto! Średnia roczna temperatura w Tarnowie to około 8-9 stopni. W Tarnowie jest też najdłuższe (trwające 114 dni) termiczne lato w Polsce, czyli okres, gdy utrzymuje się temperatura powyżej 15 stopni. Tarnowski biegun ciepła był dla mnie prawdziwym zbawieniem, kiedy wróciłem po tygodniu na Sycylii i podczas majówki przywitała mnie raczej nieprzyjazna polska aura. Ponadprzeciętnie wysokie temperatury w Tarnowie to ciekawa sprawa, jednak nie jedyny powód, żeby przyjechać tam na weekend. Zdecydowanie bardziej od pogody Tarnów przyciąga historią i ciekawymi zabytkami.
Co zobaczyć w Tarnowie? Oto lista najlepszych atrakcji, które polecam!
Panorama Siedmiogrodzka
Słyszeliście kiedyś o Panoramie Racławickiej? Pewnie tak. To monumentalny obraz na płótnie upamiętniający zwycięstwo Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Racławicami. Panoramę Racławicką która ma aż 120 metrów długości można obecnie oglądać we Wrocławiu. Nie jest to jednak jedyny tego typu obraz. Jan Styka, twórca słynnej Panoramy Racławickiej stworzył także inne monumentalne dzieło – Panoramę Siedmiogrodzką, która ukazuje zwycięstwo węgierskich żołnierzy dowodzonych przez polskiego generała Józefa Bema w bitwie pod Sybinem. Co ciekawe Panorama Siedmiogrodzka miała identyczne wymiary jak racławicka, ponieważ pierwotnie pokazywano ją publiczności w tym samym budynku – w rotundzie we Lwowie. Problem w tym, że obraz nie zachował się w całości. Został pocięty na 60 części, które oprawiono w ramy. Wielu z nich do dziś nie odnaleziono, ale Muzeum Okręgowe w Tarnowie dysponuje 23 kawałkami, które można obejrzeć w specjalne przygotowanej na tej cel galerii. Ekspozycja znana pod nazwą „Galeria Panorama” znajduje się na Dworcu Głównym. Więc jeśli przyjeżdżasz do Tarnowa pociągiem, zobacz koniecznie – nie trzeba daleko szukać! Poszczególne części są dokładnie opisane w języku polskim i węgierskim. Z opisów można się sporo dowiedzieć – na przykład dlaczego kawalerzyści mają czerwono-białe flagi zamiast biało-czerwonych!
Park Strzelecki i Mauzoleum Bema
To następne miejsce w Tarnowie związane z Józefem Bemem. Miejski park znajduje się niedaleko rynku i jest dobrze oznakowany, wiec nie sposób do niego nie dotrzeć. Jest tam ładna fontanna, ścieżka edukacyjna składająca się z 11 przystanków i całkiem niezły plac zabaw. Jednak największa atrakcja to Mauzoleum Józefa Bema. Polski bohater umarł w 1850 roku w Aleppo (dziś na terenie Syrii, kiedyś w Turcji), a przed śmiercią zmienił wyznanie na islam. Gdy Polska odzyskała niepodległość przypomniała sobie o zasługach polsko-węgierskiego dowódcy i zapragnęła sprowadzić jego szczątki do kraju. W działanie specjalnego komitetu odpowiedzialnego za to zadanie zaangażowany był osobiście sam Józef Piłsudski. Problem w tym, że Bem nie mógł spocząć na katolickim cmentarzu. Dlatego postawiono mu monumentalne mauzoleum umieszczone na środku stawu, gdzie oprócz prochów generała znalazła się ziemia spod jego rodzinnego domu, a także z pól bitewnych z powstania listopadowego, oraz węgierskiej Wiosny Ludów. Naprawdę wyjątkowa sprawa!
Brama Seklerska
Kolejne ciekawe miejsce także związane jest z Józefem Bemem. Mowa jednak nie o zabytku, co całkiem współczesnej konstrukcji, jednak z nieprzypadkową symboliką. Co oznacza zagadkowa nazwa i skąd brama się tam wzięła? W 2001 roku Tarnów otrzymał ją od węgierskiej fundacji w ramach upamiętnienia bitwy pod Ostrołęką w której dowodził generał Bem. Jej nazwa pochodzi od Seklerów – grupy etnicznej i jednocześnie formacji wojskowej, która walczyła pod wodzą Bema. Brama prowadzi na niewielki skwer na którym znajduje się pomnik Sándora Petőfiego – wybitnego poety i adiutanta Bema w jednej sobie. Jest tu także zasadzony dąb przypominający o wiecznej przyjaźni polsko-węgierskiej.
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
To jeden z kilku oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W niewielkim budynku, który można znaleźć idąc główną ulicą z dworca w kierunku rynku znajduje się doskonała ekspozycja poświęcona ludności romskiej. Chociaż to tylko kilka sal, dawka przekazywanej wiedzy jest naprawdę potężna. Znajdziesz tu wszystko na temat Romów. Pewnie kojarzysz, że to grupa etniczna, która nie ma własnego kraju, a w powszechnej świadomości znana jest z wróżenia z kart, zamiłowania do skocznej muzyki i charakterystycznych kolorowych wozów. Zwiedzając Muzeum Etnograficzne w Tarnowie dowiesz się o nich z znacznie więcej. Poznasz ich pochodzenie, migracje, historię prześladowań od czasów średniowiecznych, poprzez II wojnę światową i okres komunizmu, dowiesz się jak przebiegały wybory cygańskiego króla, jakie przesądy i stereotypy związane z Romami funkcjonują do dziś. W muzeum jest wiele map, dokumentów, zdjęć. Zdecydowanie warto zobaczyć to na własne oczy!
Pasaż Odkryć
To tarnowski odpowiednik warszawskiego Centrum Nauki Kopernik albo gdańskiego Hevelianum. Jak przystało na nowoczesne centrum edukacyjne można korzystać tutaj z licznych stanowisk multimedialnych i wykonywać różne doświadczenia. Większość elementów związana jest z nauką fizyki i chemii, chociaż nie brakuje także elementów historycznych. Pasaż odkryć w Tarnowie to idealne miejsce dla młodzieży w wieku szkolnym, chociaż dorośli też będą się tutaj dobrze czuć.
Tarnowskie pomniki
Powiem szczerze, że uwielbiam oglądać rozmaite pomniki i robić im zdjęcia, więc w Tarnowie mogłem czuć się jak w raju. Na każdym kroku jest ich tutaj dużo, więc nawet nie szukając specjalnie i tak się na jakiś natkniesz. Wspominałem już o popiersiu Sándora Petőfiego tuż obok Bramy Seklerskiej. Skoro jest węgierski poeta, to nie mogło też zabraknąć pomnika Bema. Oprócz tego, jak w większości polskich miast jest też Adam Mickiewicz, a także zasłużony dla Tarnowa król Władysław Łokietek. Przy katedrze znajduje się pomnik Jana Pawła II. Powiecie, że to nic wielkiego, bo takie pomniki są teraz wszędzie? No niby tak. Rzecz w tym, że Jan Paweł II z Tarnowa powstał jeszcze zanim to było modne. To pierwszy polski pomnik Karola Wojtyły wzniesiony już w 1981 roku. Kolejna znana postać spoglądająca na zwiedzających z cokołu do prezydent Lech Kaczyński. Listę ciekawych postaci uwiecznionych na pomnikach w Tarnowie uzupełnia Andrzej Juliusz Małkowski – twórca polskiego skautingu.
Cafe Tramwaj
Kawiarnia na liście największych atrakcji w mieście? A czemu nie! Zwłaszcza, że to nie zwyczajny lokal, a z ciekawym wystrojem i dobrą latte, ale naprawdę kawiarnia znajdująca się w starym, zabytkowym, tramwaju. Nietypowa forma wzbudza zainteresowanie. Co więcej taki oryginalny pomysł na kawiarnię to nie przypadek. Tramwaje jeździły w Tarnowie od 1911 roku podobni jak w Krakowie i we Lwowie. Wagon pełniący funkcję kawiarni to wierna replika historycznego pojazdu zawierająca niektóre elementy pochodzące z prawdziwych, historycznych tramwajów.
Fontanna z Układem Słonecznym
Kolejny obiekt, który nie jest zabytkiem, ale zaskakuje kreatywnością i rozmachem. Obok Kościoła Świętej Rodziny znajduje się niewielki skwer z fontanną. Centralna część to słońce, a wokół znajdują się różnej wielkości kamienne kule symbolizujące planety. Ten oryginalny model układu słonecznego wieczorem jest podświetlany, dzięki czemu robi jeszcze większe wrażenie. Każdy element jest oczywiście podpisany, dzięki czemu fontanna z układem słonecznym w Tarnowie ma także walory edukacyjne. Można przy okazji zabawy zapamiętać kolejność planet, a także przeczytać informacje o ich masie i odległości od słońca.
Tarnów – czy warto odwiedzić?
No pewnie, że warto! Zwiedzanie Tarnowa zajęło mi zaledwie kilka godzin, nie wiedziałem wszystkiego i na pewno tu jeszcze wrócę. Tarnów oferuje tak wiele atrakcji, że przewyższa pod tym względem niejedno miasto wojewódzkie. Sam rynek z charakterystycznym ratuszem to bardzo urokliwe miejsce. Zdecydowanie polecam weekend w Tarnowie, na pewno nie nikt się tam nie będzie nudził!
Jeśli interesują Cię podobne przewodniki po innych miastach przeczytaj także: