Kaplica Sykstyńska to jedno z wyjątkowych miejsc, które działa na wyobraźnię już od ponad 500 lat. Znana jest przede wszystkim z niezwykłych fresków wykonanych przez Michała Anioła. Żeby docenić kunszt renesansowych artystów nie trzeba jechać do Włoch. Przepiękne historyczne malowidła zobaczysz teraz w Warszawie. Wyjaśniamy, jak to możliwe!
Kaplica Sykstyńska – zwiedzanie
Kaplica Sykstyńska to pomieszczenie będące częścią Pałacu Watykańskiego. Swoją nazwę zawdzięcza papieżowi Sykstusowi IV, który zlecił jej stworzenie. Tutaj przez wielki odbywały się ważne uroczystości kościelne w tym konklawe, czyli wybór nowego papieża. Jednak to nie za sprawą papieża kaplica zyskała taką sławę.
Tym co do niej przyciąga są wyjątkowe freski – szczególnie fresk ołtarzowy Sąd Ostateczny oraz sklepienie ze szczególnym uwzględnieniem sceny stworzenia Adama. To właśnie malowidła są światowym dziedzictwem a także elementem popkultury.
Co roku Kaplicę Sykstyńską odwiedza kilka milionów turystów. Stanowi to część programu zwiedzania Muzeów Watykańskich. Czy zobaczenie tego miejsca na żywo to najlepszy sposób na to, aby je dokładnie poznać? Wątpliwe. Oprócz tłumu turystów na miejscu problemem jest zakaz robienia zdjęć. Więc jeśli marzysz o tym, żeby stanąć oko w oko z najwybitniejszym dziełem w historii malarstwa i w spokoju się w nie wpatrywać, możesz się rozczarować.
Właśnie z tego powodu tak bardzo wartościowa jest możliwość zobaczenia fresków z kaplicy w innej formie.
Kaplica Sykstyńska w Warszawie
„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to multimedialna wystawa dostępna w specjalnie zaaranżowanych pawilonach na błoniach Stadionu Narodowego. Można ją obejrzeć do 10 lutego 2023.
Czym właściwie jest i jak wygląda?
Można powiedzieć, że warszawska Kaplica Sykstyńska to po prostu cyfrowa kopia oryginału. Malowidła wyświetlane są na ścianach i na suficie z zachowaniem odpowiedniej skali oraz rozmieszczenia każdego z dzieł. Oprócz malowideł w oryginale można zobaczyć również wyświetlane w dużym powiększeniu detale – zbliżenia na twarze, ubiory i inne elementy. Całość poprzedza wprowadzenie w postaci filmu, który dokładnie omawia historię powstawania fresków.
No dobrze, ale jak to możliwe, że udało się odtworzyć cyfrowo Kaplicę Sykstyńską, skoro na miejscu nie można nawet zrobić selfie?
Wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” stworzono korzystając z najnowszej technologii fotograficznej,. W tym celu zespół fotografów wykonał ponad 270 000 zdjęć w ciągu 65 nocy, pracując od 19 do 2 rano. fotografie poddano specjalnej obróbce przy pomocy oprogramowania uwzględniającego głębię, intensywność oraz niuanse kolorów z precyzją wynoszącą 99,9 %.
Dzięki temu Kaplica Sykstyńska stała się bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej. Ekspozycja nie tylko zachwyca, ale też edukuje i rozbudza ciekawość, ponieważ oprócz efektowanego pokazu jest tu także solidnie przygotowana i przystępna merytoryczna prezentacja.
Kaplica Sykstyńska w Twoim domu
Stworzenie wyjątkowej multimedialnej wystawy to nie jedyny efekt prac fotografów działających we współpracy z Watykanem oraz Domem Emisyjny Manuscriptum.
Na bazie tych zdjęć stworzono także wyjątkowy 3-tomowy album o wielkiej wartości kolekcjonerskiej. Niektóre freski zostały odwzorowane w skali 1:1 (m.in. „Stworzenie Adama” w wymiarze 60/130 cm). Trzy albumy wydane pod tytułem „La Capella Sisitina” to 778 stron niezwykle szczegółowych fotografii Kaplicy Sykstyńskiej:
- Tom I – Freski z XV wieku
- Tom II Sklepienie
- Tom III – Sąd Ostateczny
Publikację wydano w limitowanym nakładzie 1999 egzemplarzy. W Polsce jedynym dystrybutorem jest Stepnik Luxury – oficjalny ambasador Domu Emisyjnego Manuscriptum.
Więcej na temat albumu: Kaplica Sykstyńska – Mariusz Stępnik (mariuszstepnik.com)
Bilety na wystawę Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo: Wystawa: Kaplica Sykstyńska bilety – Eventim