W Gdańsku muzeów i innych atrakcji do zwiedzania jest tak dużo, że będąc w tym mieście na weekend trzeba wybierać – na wszystko nie starczy czasu. Jednak gdybym miał wskazać tylko jeden obiekt, który koniecznie trzeba zobaczyć, byłoby to Europejskie Centrum Solidarności. Zwiedzanie Gdańska warto rozpocząć od tego miejsca, ponieważ wśród wszystkich polskich muzeów to jest absolutny top! Nie może być tu mowy o rozczarowaniu. Co można zobaczyć w ECS w Gdańsku, ile czasu trwa zwiedzanie i czy jest atrakcyjne dla dzieci? Poniżej odpowiadam na najważniejsze pytania.
Europejskie Centrum Solidarności – lokalizacja i dojazd
Umiejscowienie ECS jest nieprzypadkowe. Ten duży, nowoczesny obiekt wybudowano obok bramy prowadzącej do Stoczni Gdańskiej, tuż obok Pomnika Poległych Stoczniowców. Historyczna lokalizacja jest jednocześnie dogodna z punktu widzenia turysty. Łatwo dojść tutaj na piechotę z dworca Gdańsk Główny. Często zatrzymują się tu też meleksy robiące objazd po mieście. Przejażdżki meleksem jednak nie polecam bo cena przeznaczona jest raczej dla przybysz z zagranicy, a informacje podawane przez przewodnika podczas przejażdżki są raczej ogólnikowe. Dojazd autem? To też prosta sprawa, zwłaszcza że nietrudno znaleźć tu miejsce do parkowania.
Do Centrum Solidarności warto przyjechać dość wcześnie. Najlepiej już kilka minut po otwarciu, ponieważ miejsce jest bardzo popularne. I słusznie – to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce.
Wystawa stała obejmuje ekspozycję mieszczącą się na 2 piętrach. Po obejrzeniu wszystkich eksponatów można wjechać windą na taras widokowy. Na koniec pozostaje jeszcze wizyta w dobrze wyposażonym sklepiku muzealnym.
Europejskie Centrum Solidarności -jak wygląda wystawa stała?
Trzeba przyznać, że wystawa poświęcona dziejom Solidarności została zaaranżowana z pomysłem i naprawdę niemałym rozmachem. Tworząc wystawę sięgnięto po wiele różnorodnych narzędzi do przekazywania wiedzy. Osobiście nie znoszę muzeów w których umieszcza się po prostu przedmioty za szkłem i dodaje do tego nudne opisy. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku nie ma nic wspólnego z takimi praktykami.
Wiedza przekazywana jest w bardzo atrakcyjny sposób i działa na wszystkie zmysły.
Co tu zobaczysz?
Przede wszystkim całe mnóstwo przedmiotów z epoki – są milicyjne pałki i tarcze, wiszące na ścianie kaski stoczniowców, deska z wypisanymi postulatami Solidarności, deklaracja przynależności do Solidarności Lecha Wałęsy, przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego zastrzelonego w 1970 roku, powielacz „Zuzia”.
Co więcej zrekonstruowano tutaj całe pomieszczenia – szatnię w której przebierali się stoczniowcy, typowe mieszkanie z epoki PRL, pusty sklep w którym zabrakło podstawowych towarów, mroczną salę przesłuchań UB, a nawet salę obrad Okrągłego Stołu.
Można zobaczyć jak wyglądała używana w stoczni suwnica, a także wsiąść do pojazdu, którym jeździli zomowcy albo stanąć za kratami celi.
W ramach ekspozycji można oglądać także archiwalne gazety oraz setki zdjęć. Jest także duża podświetlana makieta Stoczni Gdańskiej, dzięki której można rozeznać się w topografii całego obiektu.
Do tego dochodzą liczne ekrany multimedialne na których można poczytać uzupełniające informacje, a nawet stanowiska do słuchania muzyki.
Geneza powstania Solidarności oraz historia ruchu i jego wpływ na przemiany w Polsce i w Europie została pokazana kompleksowo i na wielu płaszczyznach. Zwiedzanie stałej wystawy w Centrum Solidarności w Gdańsku pomoże uporządkować wiedzę na temat strajków na terenie stoczni, powstania KOR, Radia Wolna Europa, pielgrzymek Jana Pawła II do Polski przed 1989 rokiem, pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989. Można poznać muzykę i kinematografię inspirowaną wydarzeniami poprzedzającymi transformację ustrojową i autentycznie poczuć mroczny klimat minionych czasów.
Europejskie Centrum Solidarności – zwiedzanie z przewodnikiem audio
Wystawę najlepiej zwiedza się z zestawem słuchawkowym. W związku z tym, że w ECS byliśmy z dzieckiem naturalnym wyborem była ścieżka rodzinna. I trzeba przyznać, że okazało się to strzałem w dziesiątkę! Narratorem na nagraniu jest stoczniowiec, który opowiada historię swojego życia. Nagranie zaplanowano w taki sposób, aby wątki osobiste splatały się z historycznymi wydarzeniami. Poruszająca historia dosłownie wbija w fotel i wyzwania niesłychane emocje. Perfekcyjna narracja daje dokładnie to, czego należy oczekiwać od zwiedzania audio. Wszystko wyjaśnione jest krótko, zwięźle i w zrozumiały sposób. Co istotne narrator posługuje się takim językiem, żeby wszystkie treści były zrozumiałe dla dzieci.
Do tej pory myślałem, że najlepsze zwiedzanie audio jest w Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, jednak musze zmienić zdanie. To Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku wyznacza nowe standardy w tej kwestii. Inne muzea powinny się uczyć!
Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk – podsumowanie
Europejskie Centrum Solidarności to zdecydowanie najciekawsze muzeum w Gdańsku i jedno z najlepszych w Polsce. Twórcom udało się perfekcyjnie zrealizować misję, która wcale nie była łatwa. O najnowszej historii wystawa opowiada w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorcy. Bez niepotrzebne patosu i martyrologii i bez mieszania się do polityki.
Europejskie Centrum Solidarności
Czas zwiedzania: około 2 godziny
Moja ocena 10/10