Aby przeżyć ekscytującą przygodę nie trzeba od razu jechać na dwa tygodnie na inny kontynent. Czasem nawet krótki wyjazd na weekend w Polsce pomoże zmienić perspektywę, nabrać dystansu, odpocząć, poznać coś nowego lub po prostu dobrze się bawić. Jeśli wolny dzień wolisz spędzić w podróży a nie na zakupach w centrum handlowym albo przed telewizorem ten poradnik jest dla Ciebie. Zobacz, gdzie wyjechać na weekend w Polsce!
Najlepsze miejsca na weekend w Polsce – jak znalazły się na liście?
Na co dzień mieszkamy w Warszawie, więc stolica jest dla nas punktem wypadowym. Z tego powodu w zestawieniu znalazło się sporo miejsc, gdzie łatwo dojechać z Warszawy. Zakładamy, że wyjazd na weekend to wycieczka z jednym noclegiem lub krótki wypad z możliwością powrotu jeszcze tego samego dnia. Atrakcje dobrane są tak, żeby były ciekawe zarówno dla dorosłych jak i dla rodzin z dziećmi w różnym wieku.
Na weekend do skansenu
Bardzo długo nie doceniałem skansenów. Być może to zasługa kiepskich wykładowców na studiach, którzy swoim podejściem do zawodu niemal przekonali mniej, że etnografia regionalna to najnudniejsza rzecz na świecie. Cóż może być ciekawego w starych drewnianych chatach – myślałem – przecież wszystkie wyglądają podobnie. Tak mi się kiedyś wydawało, ale zmieniłem zdanie odkąd skanseny zacząłem zwiedzać trochę dokładniej. Duża w tym zasługa… pandemii koronawirusa.
W okresie lockdownu i różnych ograniczeń związanych z odwiedzaniem obiektów muzealnych, to właśnie skanseny wydawały się najbardziej bezpieczną opcją – w końcu wchodząc na ich teren oglądało się obiekty z zewnątrz, a odległości między zabudowaniami i między ludźmi były tak duże, że zachowanie dystansu społecznego nie stanowiło żadnego problemu.
Nagle okazało się, że oglądanie starych domów z drewna może być całkiem interesujące. Zwłaszcza, że ich budowa i wyposażenie w świetny sposób mogą obrazować różnice między mieszkańcami w stylu życia i zamożności. Co więcej oprócz domów i zabudowań gospodarczych można zobaczyć także wiejską remizę strażacką, karczmę, sklep, dworek, wiatrak, kolekcję uli czy drewnianych rzeźb.
Skansen jest miejscem, gdzie można godzinami spacerować (dla zdrowia!). Na terenie skansenu można zorganizować sobie piknik. Dzieci mogą do woli biegać i krzyczeć, a jak się już zmęczą wypoczną kładąc się na sianie. Wizyta w skansenie to jednocześnie lekcja historii, porcja ruchu i możliwość spędzenia czasu na łonie natury, na świeżym powietrzu.
Dlatego polecam taką aktywność każdemu. Najlepsze skanseny, które widziałem do tej pory to:
- Radom – Muzeum Wsi Radomskiej
- Tokarnia – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
- Sierpc – Wsi Mazowieckiej
- Lublin – Muzeum Wsi Lubelskiej
Dodam jeszcze jako ciekawostkę, że skanseny bardzo często pojawiają się jako elementy scenografii w polskich filmach. To w sumie logiczne – zamiast tworzyć scenografię od podstaw po prostu wykorzystuje się infrastrukturę w skansenach, która już jest i tam kręci wybrane sceny. Odrobina wprawy wystarczy, żeby już po kilku chwilach rozpoznać co to za skansen. Na przykład kultowy film „Znachor” z 1981 roku był kręcony w Muzeum Wsi Radomskiej!
Na weekend do parku rozrywki
To dość oczywisty wybór dla tych, którzy mają dzieci. Jednak wcale nie znaczy, że zły! Kiedyś do fajnego parku rozrywki trzeba było jechać za granicę (chyba najczęściej do Legolandu), dziś w Polsce jest fantastyczna Energylandia. Bilet wstępu do parku nie należy do najtańszych, ale liczba atrakcji i ich intensywność jest adekwatna do kosztów. wyjazd na weekend do Energylandii może być spełnieniem marzeń. Na miejscu oprócz słynnych rollercasterów są też karuzele dla młodszych dzieci, dom strachów, wiele atrakcji wodnych – mój faworyt to Splash Battle ze strzelaniem wodą – idealne w upalny dzień! 8 godzin w tym miejscu mija naprawdę szybko!
Więcej praktycznych informacji o Energylandii znajdziesz tutaj
Energylandia to jednak nie jedyna opcja. Jest też wiele mniejszych parków rozrywki, które uważam za super miejsca na krótki wypad. Wśród moich faworytów jest Farma Iluzji położona pomiędzy Warszawą a Lublinem, położone blisko Łodzi Sady Klemensa. Na Pomorzu atrakcyjną opcją będzie Park Ewolucji Sławutówko.
Parki rozrywki wydają się oczywiście idealnym pomysłem na wyjazd wiosną albo latem. Pamiętajmy jednak o tym, że są także obiekty czynne przez cały rok – takie, gdzie atrakcje są pod dachem. W tej kategorii mogę polecić Majaland Góraszka! Fani parków wodnych przez cały rok mogą jechać do Suntago. Kolejnym obiektem atrakcyjnym w zimie jest Mandoria.
Niezależnie od tego, do jakiego parku rozrywki się wybierasz, warto wcześniej kupić bilety (żeby nie stać w kolejce) i przyjechać na otwarcie, żeby móc spędzić jak najwięcej czasu. Jeśli chcesz oszczędzić na jedzeniu, weź ze sobą napoje i przekąski – na miejscu będą bardzo drogie!
Na weekend do zamku!
Zawsze fascynował mnie średniowieczny świat rycerzy. Myślę, że do dziś opowieści o rycerzach mogą działać na dziecięcą wyobraźnię dzięki czemu wizyta w zamku (a już zwłaszcza na wieży albo w lochu!) może być niezwykłą przygodą. A zamków w Polsce przecież nie brakuje. Wiele z nich jest w całkiem niezłym stanie!
Z tych położonych blisko Warszawy polecam przede wszystkim:
- Chęciny
- Ciechanów
- Kazimierz Dolny
Więcej o polskich zamkach przeczytasz w tym artykule
Weekend nad polskim morzem
Ten pomysł może się nie spodobać tym, którzy wierzą w zamieszczane co roku w sieci paragony grozy! Rzeczywistość jest jednak trochę inna. Nad polskim morzem jest mnóstwo atrakcji, w dodatku takich, które są niezależne od pogody. Gdybym miał jechać nad morze wyłącznie po to, żeby posiedzieć na plaży to pewnie wybrałbym znacznie bliższą wyprawę – plażę nad Wisłą. Co oprócz szumu fal, muszelek i hałasujących mew zachęca do odwiedzenia Kaszub? Przede wszystkim atrakcyjne muzea!
W samym Trójmieście jest kilka niesamowitych muzeów. Z całego serca polecam Muzeum Emigracji w Gdyni i zwiedzanie okrętu ORP Błyskawica, a w Gdańsku Hevelianum, Dwór Artusa, Muzeum II Wojny Światowej.
Uważam, że każdy miłośnik militariów powinien odwiedzić też Półwysep Helski. Znajduje się tam znakomite Muzeum Obrony Wybrzeża, a także dostępne do zwiedzania bunkry i fortyfikacje zarówno w Helu jak i w Jastarni.
Do Trójmiasta można szybko dojechać z Warszawy pociągiem Intercity (nieco ponad 3 godziny). Jeśli zdecydujecie się na jazdę samochodem, warto zatrzymać się po drodze w jakimś ciekawym miejscu. Jadąc krajową siódemką można po drodze zobaczyć na przykład opisany wcześniej skansen w Sierpcu czy zamek w Malborku.
Jeśli nie interesujesz się wojskowością, na Helu jest wiele innych, ciekawych opcji – przede wszystkim Muzeum Rybołówstwa znajdujące się w starym kościele, chata rybacka w Jastarni, Fokarium.
Weekendowa przejażdżka zabytkowym pociągiem
W związku z tym, że Czesio jest wielkim fanem kolei, korzystaliśmy z wielu atrakcji związanych z pociągami – w tym miejscu opisujemy najlepsze muzea kolejnictwa. Ciekawszym przeżyciem od oglądania makiet i modeli jest jednak przejażdżka zabytkowym pojazdem. Najczęściej takie atrakcje dostępne są w sezonie letnim. Gdzie?
Na przykład w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, które jest oddziałem warszawskiego Muzeum Stacja (dawniej Muzeum Kolejnictwa). W ramach zakupionego biletu przysługuje zwiedzanie muzeum pod dachem, oprowadzanie przez przewodnika po terenie na zewnątrz, gdzie są zgromadzone są zabytkowe składy oraz wycieczka pociągiem retro do Puszczy Kampinoskiej. Wycieczka zaczyna się ok 10:00 i kończy po 15:00. Bilety trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem, bo zainteresowanie jest naprawdę duże!
Inna ciekawa opcja blisko Warszawy to Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa, która jak sama nazwa wskazuje jedzie z Piaseczna w kierunku Tarczyna.
Jest też coś lepszego niż jazda pociągiem w roli pasażera. Co byście powiedzieli na to, żeby samodzielnie poprowadzić pociąg? I to nie na żadnym symulatorze, tylko naprawdę? w Muzeum Kolei Helskich można wziąć udział w lekcji obsługi pociągu. Pod okiem instruktora dziecko uruchomi lokomotywę spalinową, będzie otwierać i zamykać szlabany kolejowe, jeździć do przodu i do tyłu oraz łączyć i rozdzielać lokomotywę i wagon. Lekcja trwa ok godziny a na koniec dostaje się dyplom! Obiekt znajduje się na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża. Atrakcja jest dostępna w sezonie wakacyjnym.