Zamość to jedno z tych miast, które bardzo lubią polscy turyści. Znane jest przede wszystkim z pięknego rynku i ratusza. Piękny wygląd ścisłego centrum miasta to nie przypadek. Idealnie kwadratowy duży plac, lokalizacja kamienic czy szerokość ulic to elementy, które zostały dokładnie zaplanowane. Co więcej założenia architektoniczne z XVI wieku nie uległy zmianie – oryginalny układ urbanistyczny zachował się do dziś a miasto na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co warto zobaczyć w Zamościu?
Nadszaniec
To miejsce od którego można zacząć zwiedzanie Zamościa. Nadszaniec jest częścią fortyfikacji i w związku z tym całkiem niezłym punktem widokowym, dzięki któremu można zobaczyć całe miasto z góry i zrobić całkiem ładne pamiątkowe fotki zanim ruszy si na dalsze zwiedzanie. Wstęp dla dorosłych kosztuje 4 zł, dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Na wzgórzu znajdują się ustawione armaty (także ładnie prezentują się na zdjęciach), a w sezonie odbywają się tu rekonstrukcje historyczne.

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał
Prawdziwa gratka dla fanów militariów. Zamość to nie tylko piękne renesansowe miasto z kolorowymi kamienicami, ale też mocno ufortyfikowana warownia. Wjeżdżając do miasta można dostrzec wały i liczne budowle obronne, które w nocy są efektownie podświetlone. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że na miejscu jest muzeum związane z historią wojskowości i to całkiem porządne. Ekspozycja obejmuje kilka budynków, gdzie można zobaczyć uzbrojenie z różnych okresów historycznych, mundury, pojazdy, makiety.
Oprócz samego oglądania zgromadzonych zbiorów można też poczytać trochę o różnych ważnych wydarzeniach z historii Zamojszczyzny – na przykład o lokalnej partyzantce albo dwóch bitwach pod Tomaszowem Lubelskim.






Muzeum umiejętnie łączy eksponaty o dużych gabarytach (w tym moździerze, armaty, czołgi) z elementami informacyjnymi i multimedialnymi. Bardzo ciekawe prezentują się chociażby zrekonstruowane częściowo okopy.
Roztoczańskie Muzeum PRL
To obiekt gromadzący liczne przedmioty użytkowe i inne pamiątki z czasów PRL. Przestrzeń jest niewielka i bardzo zagracona, co jednak nie przeszkadza w tym, żeby swobodnie się po niej poruszać. Eksponaty podzielono na kategorie przypisując je do odpowiedniego pomieszczenia, dzięki czemu układ sal mniej więcej odpowiada układowi mieszkania – osobno mamy wyposażoną kuchnię, łazienkę, pokój dziecka z licznymi zabawkami z epoki i tak dalej. Eksponatów można dotykać , bo zdecydowana większość nie znajduje się w gablotach. Zwiedzać można słuchając komentarza Tomasza Knapika. Problem w tym, że lektor mówi dość nudno i rozwlekle i oile te wywody dla dorosłych są nawet ciekawe, tak będąc z dzieckiem zdecydowanie lepiej jest zwiedzać we własnym, pewnie trochę szybszym tempie. Na obejrzenie całej kolekcji wystarczy około 20 minut, chociaż koneserzy starych gratów z PRL mogą tam spędzić nawet dwa razy więcej czasu.






Zamojskie ZOO
Ogród zoologiczny w Zamościu to miejsce cieszące się dużą popularnością w miesiącach letnich. Są tu jednak dużo mniejsze kolejki niż chociażby do ZOO we Wrocławiu. Obiekt nowoczesny, niedawno wyremontowany i całkiem spory. Żeby zobaczyć wszystkie zwierzęta warto zarezerwować sobie około 2 godziny.
Obiekty widoczne z zewnątrz – ratusz, Pomnik Jana Zamojskiego, Katedra
Gdy pogoda dopisuje Zamość najwygodniej zwiedzać pieszo. Krótki spacer wystarczy, żeby obejrzeć kolorowe kamienice, słynny ratusz, pomnik przedstawiający założyciela miasta i Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego, która uchodzi za świetny przykład renesansu lubelskiego.

Interesują Cię inne ciekawe miejsca w regionie? Sprawdź co zwiedzać w Lublinie