Planujesz w tym roku odwiedzić Zakopane? Lista atrakcji na pewno pomoże zaplanować fajny wyjazd! Właśnie wróciliśmy z wyjazdu na ferie, więc to dobra okazja, żeby polecić muzea i inne atrakcje. Co robić w Zakopanem? Możliwości jest naprawdę sporo!
Zakopane na ferie – podstawowe informacje
W tym roku odwiedziłem Zakopane po ponad 10 latach przerwy. Planując wyjazd kierowałem się przede wszystkim mapami Google, wyszukując atrakcje i czytając o nich opinie. W ten sposób wyselekcjonowałem sobie najciekawsze obiekty, które chciałem zobaczyć na żywo, choć na miejscu byliśmy elastyczni i ostatecznie dokonaliśmy kilku zmian w pierwotnym planie zwiedzania, patrząc na dokładne lokalizacje czy godziny otwarcia.
Do Zakopanego pojechaliśmy pociągiem z Warszawy i tę formę podróżowania zdecydowanie mogę polecić. Przejazd trwał nieco ponad 5 godzin. Odległość z dworca do centrum miasta jest niewielka. Jak się dobrze zaplanuje miejsce pobytu to można spacerem dojść zarówno do większości atrakcji jak i do stoków narciarskich.
Zakopane – najlepsze muzea
Lista muzeów, które można odwiedzić w Zakopanem jest naprawdę bardzo długa. Tydzień to mało czasu, żeby zajrzeć w każde interesujące miejsce, a my byliśmy tylko 5 dni, z czego część czasu poświęciliśmy na naukę jazdy na nartach. Poniższa lista nie obejmuje zatem wszystkich możliwości, tylko miejsca odwiedzone podczas ferii 2024 na które starczyło czasu.
Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego
Jakbym miał wskazać tylko jedno miejsce do odwiedzenie to myślę, że byłoby to właśnie Centrum Edukacji Przyrodniczej. Miłośnicy historii mają do wyboru wiele świetnych placówek, natomiast tych przyrodniczych jest niewiele. Dlatego warto skorzystać z okazji, zwłaszcza, że ekspozycja jest nowoczesna i bardzo multimedialna.
Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem obejmuje właściwie dwa osobne elementy. Pierwszym jest Sala Odkryć, drugim wystawa główna.
Sala odkryć to duże pomieszczenie w którym znajdują się stanowiska do samodzielnego korzystania. Są puzzle przestrzenne, filmy do oglądania w słuchawkach, zdjęcia 3D, a także multimedialne lekcje w których wykorzystuje się rekwizyty wyjmowane ze specjalnych szuflad. Dla najmłodszych świetną atrakcją będą też gry ruchowe w których można skakać po półkach skalnych jako kozica lub pędzić przed siebie omijając przeszkody jako jelonek. Bilet obejmuje 50 minut, w trakcie których można skorzystać ze wszystkich atrakcji. Po tym czasie wpuszczana jest następna grupa. W ten sposób nie ma tłoku i wszyscy mogą się dobrze bawić nie czekając długo na swoją kolej.
Główna wystawa obejmuje natomiast przejście przez trasę zwiedzania z lektorem, który opisuje oglądane eksponaty, często podświetlane po to, żeby dokładniej im się przyjrzeć. Część ekspozycji ma też formę filmu, który ogląda się siedząc na krzesłach. Czego można się dowiedzieć? Uważne przejście całej trasy trwające około godziny pozwala poznać najważniejsze informacje na temat Tatr, ich najważniejszych szczytów, budowy geologicznej i historii. Oprócz tego poznaje się kluczowe informacje o Tatrzańskim Parku Narodowym oraz roślinach i zwierzętach, które tam występują. Jest też pouczająca prezentacja o tym, co można a czego nie można robić na szlaku, a także kilka prawdziwe efekciarskich momentów jak wejście do zrekonstruowanej tatrzańskiej jaskini, w której dokładnie pokazano nie tylko różne formy skalne, ale też zadbano o odpowiednio niską temperaturę, dla większego realizmu.
Podsumowując to bardzo nowoczesna ekspozycja z licznymi multimediami, której nie wolno przegapić. Ważna uwaga – jest czynne tylko od 8:00 do 15:00 z wyłączeniem niedzieli.
Muzeum Oscypka
To miejsce od razu mnie zainteresowało, bo po prostu lubię żywe muzea. W Lublinie byliśmy w Muzeum Cebularza, gdzie można było własnoręcznie stworzyć taki wypiek, więc oscypek również mnie zainteresował. Tylko musicie wiedzieć jedną rzecz. Do tego miejsca idzie się na własną odpowiedzialność i tego, co się tam usłyszy nie można łatwo zapomnieć. Dwóch sympatycznych panów z których jeden jest bacą wyjaśnia czym tak naprawdę jest oscypek, jak powstaje i czym się różni od tego, co sprzedaje się turystom na straganach. Oprócz pogadanki jest też część praktyczna w postaci wyrabiania własnych serków. Doświadczenie jest naprawdę pouczające, a poczucie humoru prowadzących sprawia, że wizyta w Muzeum Oscypka w Zakopanem dostarczy wiele radości. Warto zarezerwować wizytę z wyprzedzeniem kupując bilet online. Pokazy odbywają się o konkretnych godzinach.
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
To jeden z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego. Przed budynkiem znajduje się popiersie Makuszyńskiego, a pod nim postać Koziołka Matołka. We wnętrzu znajdzie się natomiast coś zarówno dla najmłodszych zwiedzających jak i dla dorosłych. Jedna duża sala zawiera ekspozycję, dzięki której można bliżej poznać bajki stworzone przez Makuszyńskiego – przede wszystkim Koziołka Matołka i Małpkę Fiki Miki. Dzieci mogą przekręcać drewniane tabliczki tworzące historię z książek, utworzyć własny komiks albo oglądać fragmenty starych filmów będących ekranizacjami książek Makuszyńskiego takich jak Awantura o Basię. Pozostałe sale to natomiast rekonstrukcja pomieszczeń w których mieszkał popularny bajkopisarz. To oczywiście nie przypadek, bo budynek znajduje się w budynku, który był jego mieszkaniem i miejscem pracy w latach 1934 – 1953. Zwiedzanie obiektu zajmuje około 20-30 minut.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
To propozycja głównie dla dorosłych zainteresowanych choć trochę architekturą, wzornictwem i designem. Podobnie jak w przypadku Muzeum Kornela Makuszyńskiego, tutaj także lokalizacja placówki nie jest przypadkowa. Miejscem ekspozycji jest Koliba – pierwsza willa wzniesiona wg projektu Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim w 1892 roku. W środku oprócz pięknych drewnianych mebli i elementów wyposażenia zobaczysz też obrazy oraz wiele archiwalnych zdjęć.
Zakopane – inne atrakcje dla dzieci i nie tylko
Muzea w Zakopanem to oczywiście nie jedyna kategoria, którą warto uwzględniać w programie zwiedzania. Na każdym kroku można znaleźć wiele innych atrakcji zachęcających do wartościowego spędzania wolnego czasu.
Dinopark Zakopane
Teoretycznie to jeden z wielu dinoparków rozsianych po całej Polsce. W dodatku większość dinozaurów można zobaczyć przez płot spacerując wzdłuż ulicy. Dlaczego warto jednak kupić bilet? Bo oprócz figur, które się poruszają i wydają dźwięki na terenie parku jest też sporo innych rzeczy. W cenie biletu, który kosztuje 40 zł jest także możliwość korzystania z kilku karuzeli, zjazd po śniegowej zjeżdżalni w wielkim kole oraz możliwość wypożyczenia łyżew. Ponadto oprócz dinozaurów w parku można zobaczyć także ogromnego tura oraz mamuta. Kolejna zaleta polega na tym, że raz kupiony bilet ważny jest przez cały dzień. Nie ma zatem żadnych przeszkód, żeby wyjść z parku, porobić coś innego (na przykład pojeździć na nartach) i za kilka godzin znów tam wrócić!
Myszogród
To miejsce znajdujące się w ścisłym centrum, które zaskakuje oryginalnym pomysłem. Jeśli Twoje dziecko lubi patrzyć na gryzonie w sklepie zoologicznym, w Myszogrodzie poczuje się jak ryba w wodzie! Na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni umieszczono myszy i koszatniczki, które przemykają pomiędzy różnymi obiektami. Mogą wchodzić do domów, wspinać się po drabinkach, wsiadać do górskiej kolejki itd. Zwiedzanie zajmuje około 20 minut.
Be Happy Museum Zakopane
Be Happy Museum Zakopane jest w dużej mierze kopią podobnego obiektu znajdującego się w Warszawie. Chociaż ma w nazwie słowo „muzeum” to zdecydowanie inne miejsce. Na wydzielonej przestrzeni stworzono dekoracje przygotowane do zrobienia pamiątkowych zdjęć w nietypowej, często bajkowej i przesłodzonej scenerii.
Śnieżny Labirynt Snowlandia
Jeśli labirynty z kukurydzy wydają Ci się zbyt proste, warto spróbować swoich sił w błądzeniu po korytarzach zbudowanych z lodu i śniegu. Ostrzegam, że znalezienie wyjścia naprawdę nie jest łatwe, a kilkadziesiąt osób szukających desperacko wyjścia to naprawdę ciekawy widok. Jak już uda się odnaleźć drogę, w nagrodę można spojrzeć na cały labirynt z góry. Snowlandia znajduje się blisko Wielkiej Krokwi oraz stoku narciarskiego Gigant.
Gubałówka
Wjazd kolejką na Gubałówkę to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć z góry panoramę Zakopanego oraz ośnieżone tatrzańskie szczyty. Co więcej skorzystanie z tej opcji jest kilkukrotnie tańsze niż wyprawa na oblegany przez turystów Kasprowy Wierch. Bilety na kolejkę najlepiej kupić online. Wjazd zajmuje mniej niż 5 minut, a widoki są naprawdę niepowtarzalne!
Zakopane na ferie – czy warto?
Myślę, że nie ma drugiego miasta w Polsce, które oferowałoby tak wiele różnych form spędzania wolnego czasu poza stokiem narciarskim. Dlatego zdecydowanie mogę polecić zimową stolicę Polski jako dobry kierunek dla osób, które szukają urozmaicenia dla sportów zimowych. Na brak atrakcji zdecydowanie nie można tu narzekać!