Jaki czasu temu powstała tutaj lista warszawskich muzeów. Chociaż jak na stolicę przystało jest ich całkiem sporo, to z ich atrakcyjnością bywa różnie. Często ekspozycja jest archaiczna i niezmieniania od wielu lat. Dlatego z zainteresowaniem przeczytałem o tym, że powstaje coś nowego – Muzeum Zimnej Wojny im. Generała Ryszarda Kuklińskiego. Otwarcie ma nastąpić 30 czerwca 2022.
Technicznie rzecz biorąc nie jest to zupełnie nowa placówka. Od 2006 roku istnieje bowiem Izba Pamięci Generała Kuklińskiego. Powstająca duża ekspozycja to efekt 15 lat gromadzenia zbiorów. Oprócz patrona muzeum warto także zwrócić uwagę na lokalizację. Muzeum Zimnej Wojny postanowiono utworzyć w podziemiach dawnego komisariatu milicji obywatelskiej, w którym zamordowano maturzystę – Grzegorza Przemyka.
Co znajdziemy w Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie?
Na dziś wiemy tyle, że ekspozycja ma za zadanie pokazanie rywalizacji dwóch bloków w okresie zimnej wojny z polskiej perspektywy. Na pewno znajdziemy tutaj wiele informacji na temat działalności samego Ryszarda Kuklińskiego, który w latach 1971-1981 z narażeniem życia swojego i swojej rodziny zdobywał i przekazywał Amerykanom wiele cennych informacji na temat planów militarnych bloku sowieckiego.
Jakie dokładnie będą eksponaty? Można jedynie spekulować patrząc na galerię zdjęć zamieszczoną na stronie http://www.muzeumzimnejwojny.com/. Na pewno można liczyć na wiele archiwalnych zdjęć, dokumentów, map, wojskowe mundury i inne rekwizyty. Na zdjęciach widać tablice z tekstem. Ciekaw jestem czy pojawi się także opcja skorzystania z audio przewodnika.
Czy to jedyne Muzeum Zimnej Wojny w Polsce?
Nie do końca. Funkcjonuje już placówka o tej samej nazwie – konkretnie Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001. To umiejscowiony ok 50 km od Kołobrzegu schron, który stanowił część tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich! Różnica jednak polega na tym, że w tym miejscu poznamy dokładnie historię i przeznaczenie konkretnego obiektu, a nie całą historię zmagań obu mocarstw przedzielonych żelazną kurtyną.
Na koniec jeszcze dodam, że warszawskie Muzeum Zimnej Wojny to nie jedyne nowe muzeum w stolicy, które zobaczymy w najbliższym czasie. Od 2018 roku na terenie Cytadeli Warszawskiej budowane jest także Muzeum Historii Polski. To ogromna inwestycja warta 750 milionów złotych. Dostępna dla zwiedzających będzie pewnie dopiero w 2023 roku.