Wrocław przyciąga na co dzień wielu turystów nie tylko z Polski, ale również tych zagranicznych. Piękny i duży Rynek, odbywające się cyklicznie jarmarki świąteczne. A także słynne krasnale to tylko niektóre powody, które zachęcają do wizyty w tym miejscu. Co zwiedzić we Wrocławiu? Jakie miejsca polecamy? Prezentujemy 4 ciekawe propozycje!
Panorama Racławicka
Jedno z najsłynniejszych dzieł, jakie stworzyli polscy artyści. Panoramę Racławicką poznajemy podczas nauki w szkole tak samo jak „Bitwę pod Grunwaldem” Matejki czy „Babie Lato Chełmońskiego”. Rzecz w tym, że jest to właśnie panorama, a nie zwykły obraz. Na czym polega różnica? Panorama jest tak jak obrazy jest namalowana na płótnie, jednak zaprezentowana jest w ten sposób, że otacza nas z każdej strony i aby obejrzeć cały obraz musimy przejść się dookoła oglądając wszystko od prawej do lewej. Warto wspomnieć, że obok samego płótna znajdują się trójwymiarowe elementy ekspozycji (piasek, krzaki, patyki), które znakomicie zlewają się z namalowaną scenerią tak, że trudno na pierwszy rzut oka odróżnić co widzimy naprawdę, a co jest na obrazie. Imponuje także wielkością – ma 15 metrów szerokości i aż 114 metrów długości!
Co przedstawia Panorama Racławicka we Wrocławiu? Jak sama nazwa wskazuje – bitwę pod Racławicami, w której Kościuszko pokonał wojska rosyjskie. Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka powstało nieprzypadkowo w 1894 roku – akurat w 100 rocznicę zwycięskiej bitwy. Przez wiele lat Panoramę Racławicką można było zobaczyć we Lwowie. W trakcie II Wojny Światowej Panorama Racławicka uległa uszkodzeniu, a na konserwację i ponowne wystawienie dla zwiedzających trzeba było czekać aż do 1985 roku.
Warto było? Myślę, że tak. Nawet dla osoby, która nie interesuje się sztuką Panorama Racławicka wyda się monumentalna, a jej zobaczenie to ciekawe przeżycie, które trudno porównać z czymś innym.
Czy zatem warto się zastanawiać? Tak, jeśli cena za wstęp ma dla nas znaczenie. Normalny bilet na Panoramę Racławicką dla osoby dorosłej wyceniony jest na 50 zł. Trochę dużo jak na 20 minutowe oglądanie Panoramy i odsłuchanie nagrania audio z informacjami, co dzieje się w poszczególnych scenach. Na plus warto odnotować, że bilet wstępu upoważnia także do odwiedzenia innych wrocławskich obiektów – jeśli dobrze pamiętam jest to Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Etnograficzne.
Czas zwiedzania: 30 minut
Moja ocena: 8/10
Muzeum Pana Tadeusza
Jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, z pomysłową ekspozycją pełną multimediów.
Z zewnątrz nie wydaje się duże, ale kryje bardzo bogatą ekspozycję. Oczywiście znajdziemy tutaj wiele informacji o samym Adamie Mickiewiczu i napisanej przez niego epopei. To tu spoczywa najcenniejszy zabytek – rękopis Pana Tadeusza. Muzeum podchodzi jednak do tematu znacznie szerzej – w kolejnych salach odnajdziemy (podobnie jak w książce) wierne odwzorowanie kultury szlacheckiej – i to w wielu aspektach. Dowiemy się wiele na temat zwyczajów, kuchni, strojów, stylu życia, sposobów spędzania czasu. Wszystkie ekrany dotykowe i inne multimedialne bajery są starannie wkomponowane w stałe elementy ekspozycji.
Na tym jednak nie koniec, bo wystawa stała od Mickiewicza dość płynnie przechodzi do zaprezentowania także sylwetek Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka Jeziorańskiego.
Więcej przeczytacie w osobnym wpisie o Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu
Czas zwiedzania: ok 2 godzin
Moja ocena: 10/10
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
To na pewno ciekawe miejsca dla studentów i absolwentów uczelni, ale nie tylko! W muzeum zaprezentowano historię Uniwersytetu Wrocławskiego, informację o rektorach, a także o losach zabytkowego budynku w którym się znajduje. W związku z tym, że uniwersytet miał wiele różnych wydziałów, przekrój zgromadzonych zbiorów jest naprawdę szeroki!
Znajdziemy tu między innymi:
- zabytki archeologiczne,
- zbiory etnograficzne,
- portrety wykładowców,
- ogromną kolekcję papierośnic i wizytowników,
- stare mikroskopy i żaby zatopione w formalinie,
- zegary słoneczne i inne rekwizyty z obserwatorium astronomicznego.
Oprócz tego w muzeum zobaczymy piękne malowidła naścienne Oratorium Marianium (pierwotnie XVIII-wieczne, ale odtworzone w latach 2013-2014, a na koniec zwiedzania udamy się na taras widokowy.
Czas zwiedzania: 60 minut
Moja ocena: 7/10
Hydropolis
To położone dość daleko od centrum nowoczesne centrum edukacyjne z ekspozycją poświęconą wodzie. Zwiedzając główną wystawę można poznać fizyczne i chemiczne właściwości wody w różnych stanach skupienia, a także dowiedzieć się więcej na temat działania sieci wodociągowej, transporcie morskim, podwodnych wrakach statków czy organizmach żyjących w głębinach.
Szerszy opis tego miejsca znajdziesz w osobnym wpisie: Zwiedzanie Hydropolis – bilety, atrakcje, informacje praktyczne
Czas zwiedzania: 60 minut
Moja ocena: 8/10
Kolejkowo
Idealne miejsce dla wszystkich miłośników kolei. W dodatku znajdujące się w świetnej lokalizacji – tuż obok dworca. Znajdziemy ogromne makiety z ruchomymi pociągami – zdecydowanie nowocześniejsze od tych które znajdują się chociażby w warszawskim Muzeum Stacja. Każda makieta żyje własnym życiem, ale elementy otoczenia zostały odwzorowane z wielką starannością – mamy tutaj place budowy, śpieszących się przechodniów, witryny sklepowe, zwierzęta i wiele innych elementów scenografii. Dla dzieci wydzielony jest także niewielki kącik do zabawy.
Czas zwiedzania: 35-60 min
Moja ocena 6/10
To oczywiście nie wszystkie atrakcje i muzea we Wrocławiu, ale z pewnością warto je wymienić wśród tych najbardziej godnych uwagi!