Hydropolis to jedna z wielu ciekawych atrakcji do zwiedzania we Wrocławiu. Chociaż znajduje się daleko od ścisłego centrum miasta, zdecydowanie warto uwzględnić ten obiekt w swoim planie zwiedzania Wrocławia.
Hydropolis – co to jest?
Hydropolis to obiekt o charakterze edukacyjnym. Przypomina pod wieloma względami takie miejsca jak warszawskie Centrum Nauki Kopernik czy Hevelianium w Gdańsku. Wystawa znajduje się w historycznej lokalizacji – tam gdzie niegdyś działał zbiornik Z1 mający kluczowe znaczenie dla wrocławskiej sieci wodociągowej.
Bilety i dojazd do Hydropolis
Ekspozycja w Hydropolis dostępna jest do zwiedzania od 7 lat i wciąż uchodzi za bardzo atrakcyjną. Mając to na uwadze warto z wyprzedzeniem kupić wejściówki online. Bilety są na konkretną godzinę i kosztują obecnie 32 zł dla osoby dorosłej i 23 złote dla dziecka. Można także zdecydować się na bilety rodzinne (2 dorosłych + 2 dzieci) a także roczne karty wstępu, które opłacają się przy co najmniej 4 wizytach.
Jadąc autem do Hydropolis bez problemu można zatrzymać się na dużym parkingu położonym tuż obok obiektu. Można także dojechać komunikacją miejską korzystając z autobusów i tramwajów.
Co można zobaczyć w Hydropolis?
Jak sama nazwa wskazuje Hydropolis prezentuje wszystko co związane jest z wodą i to w bardzo szerokim kontekście. Duża część ekspozycji poświęcona jest dystrybucji wody. Czytając tablice informacyjne i oglądając ilustracje, schematy i modele można dowiedzieć się skąd właściwie bierze się woda w kranie oraz jak i gdzie odprowadzane są ścieki. Jest też część historyczna poświęcona zmieniającej się roli zbiornika Z1.
Oprócz tego można znaleźć wiele informacji na temat zjawisk związanych z wodą i jej różnymi stanami skupienia. Są tu zatem elementy fizyki, chemii i geografii. Sam z zainteresowaniem przeczytałem o rodzajach chmur, a także właściwościach lodu czy pary wodnej. W Hydropolis można także poznać dziwaczne morskie stworzenia żyjące głęboko pod wodą, poczytać o słynnych wrakach (nie tylko o Titanicu), a także o transporcie morskim. Wystawa zajmuje się też nurkowaniem oraz zagadnieniami związanymi z badaniami morskich głębin. Można tu zobaczyć chociażby rekonstrukcję dawnego skafandra, a także model batyskafu.
Nie mogło zabraknąć tutaj także kolekcji zdjęć dokumentujących powódź we Wrocławiu w 1997 roku.
Obok budynku dodatkową atrakcję dla dzieci stanowią kurtyny wodne przez które można przebiegać lub się w nich chlapać.
Ogólnie obiekt jest podzielony na 7 różnych stref tematycznych z których wszystkie są atrakcyjne. Przestrzeń się zaaranżowana ciekawie i z pomysłem, a zwiedzanie warte swojej ceny.
Na stronie Hydropolis znajduje się informacja, żeby zarezerwować około 2 godzin na zwiedzanie, jednak moim zdaniem wystarczy nawet godzina, ponieważ obiekt nie jest bardzo duży.
Czas zwiedzania: 60 minut
Moja ocena: 8/10
Szukasz innych ciekawych miejsc we Wrocławiu? Zobacz też: Co zwiedzić we Wrocławiu? Najciekawsze muzea