Zwiedzanie pod ziemią to zawsze ciekawa alternatywa dla tradycyjnych muzeów i skansenów. Dlatego zainteresowała mnie Lubelska Trasa Podziemna. Czy warto ją przejść? Co można zobaczyć spacerując pod lubelskimi ulicami? Czego tam się dowiedziałem? Oto najważniejsze informacje w pigułce!
Zwiedzanie podziemnego Lublina to aktywność, którą trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Podobnie jak w przypadku innych podobnych atrakcji wejście odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i w małych grupach o określonych godzinach. Na ten moment wejścia są o równych godzinach między 12:00 a 17:00. Na każdą godzinę może wejść tylko 20 osób, dlatego bilet trzeba kupić wcześniej online, żeby mieć pewność, że uda się skorzystać z tej opcji.
Miejsce startu jest dobrze oznaczone na mapach Google, zresztą naprawdę trudno je przegapić. Przygoda z z lubelskimi podziemiami zaczyna się pod budynkiem Trybunału Koronnego (Starego Ratusza). To właśnie z tym miejscem związana jest słynna historia o Czarciej Łapie. Legenda głosi , że w 1637 odbył się proces sądowy w którym na przeciw siebie stanęła uboga wdowa oraz pewny siebie magnat faworyzowany przez sąd. Kobieta słysząc wyrok na swoją niekorzyść powiedziała, że nawet diabły rozstrzygnęłyby sprawę w bardziej sprawiedliwy sposób. Nie trzeba było długo czekać aż słowa wdowy zamienią się w rzeczywistość! W nocy do Trybunału Koronnego wkroczyli sędziowie z piekła rodem, którzy po krótkim posiedzeniu wydali alternatywny wyrok, a na pamiątkę tego wydarzenia jeden z diabłów odcisnął swoją dłoń na drewnianym blacie. Biurko z wypaloną diabelską dłonią można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Lubelska Trasa Podziemna – co tam zobaczysz?
Na wstępie warto wspomnieć, żem miłośnicy długich wędrówek mogą się rozczarować. Podziemna trasa ma około 300 metrów. Tak naprawdę sprowadza się do kilku przystanków podczas których słucha się przewodnika. Nie ma zatem przeciwwskazań, żeby pójść na zwiedzania w butach na obcasach albo w klapkach. Warto natomiast pamiętać o ciepłym ubraniu, bo pod ziemią jest dość chłodno, szczególnie na niższych poziomach.
Czym są właściwie lubelskie podziemia? To gotowa trasa stworzona po połączeniu piwnic znajdujących się pod bogatszymi kamienicami. Lubelscy kupcy chętnie drążyli tunele, żeby móc przechowywać w chłodnym miejscu rozmaite towary, którymi handlowali – w tym żywność oraz wino.
Wędrując po podziemiach poznaje się historię Lublina i jego mieszkańców. Największą zaletą jest możliwość zobaczenia makiet pokazujących, jak Lublin zmieniał się przez lata. Dużym zaskoczeniem może być na przykład fakt, że jeszcze w XVII wieku tuż za murami miejskimi znajdował się ogromny wody akwen, po którym dziś już nie ma śladu (przynajmniej na powierzchni). W trakcie zwiedzania można także usłyszeć o najważniejszych legendach lubelskich – w tym o Czarciej Łapie i wielkim pożarze w dzielnicy żydowskiej z 1719 roku. Tę ostatnią historię poznaje się w nieco bardziej multimedialnej formie – z dźwiękiem i poruszającymi się postaciami. Oprócz tego na trasie znajdują się drewniane figury diabłów, które mają pilnować porządku – mały detal, ale cieszy, szczególnie młodszych odbiorców.
Zwiedzanie z zajmuje około 45 minut, w tym jakieś 30 minut to słuchanie przewodnika. Nie jest to zbyt długo, ale ze względu na mało atrakcyjną formę młodsze dzieci mogą się nudzić. Można zatem polecać podziemny Lublin dla dorosłych oraz dzieci w wieku szkolnym.
Lubelska Trasa Podziemna – czy warto?
Zwiedzanie lubelskich piwniczek to ciekawe doświadczenie, choć nie tak ekscytujące jak trasa turystyczna w kopalni soli w Wieliczce. Jeśli rozważasz skorzystanie z tej formy zwiedzania w połączeniu z innymi aktywnościami w Lublinie, to najlepiej Lubelską Trasę Podziemną przejść na początku. Dzięki temu można poznać najważniejsze informacje o topografii miasta – później łatwiej odnaleźć wszystkie obiekty na mapie.
Tuż obok Trybunału Koronnego, gdzie zaczyna się zwiedzanie znajduje się Wieża Trynitarska – najlepszy punkt widokowy i zarazem jedno z najciekawszych muzeów w mieście.
Więcej o atrakcjach Lublina w osobnym wpisie: Co warto zwiedzić w Lublinie? Cebularz, Czarcia Łapa i inne niespodzianki jakie kryją lubelskie muzea
Lubelska Trasa Podziemna
Moja ocena 6/10
Czas zwiedzania: 45 minut