Berlin ma do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji. Część z nich możecie poznać czytając nasz poprzedni wpis – Berlin z dzieckiem. Dzisiaj skupimy się na mroczniejszej stronie Berlina. Niespełna 100 lat temu to właśnie to miasto było miejscem kojarzonym z największymi sukcesami a później upadkiem i śmiercią Adolfa Hitlera. Wyjazd do stolicy Niemiec mieliśmy zaplanowany już dość szczegółowo i szczerze najbardziej zależało mi na wizycie w Muzeum Pergamońskim. Ale kiedy dowiedziałem się, że bunkier führera będzie praktycznie tuż obok naszego hotelu uznałem, że lepszej okazji nie będzie – trzeba to zobaczyć! Czy naprawdę warto zobaczyć Berlin Story Bunker?
Czy to naprawdę bunkier Hitlera?
Zacznę od drobnego sprostowania . Schron w którym znajduje się wystawa „Hitler – How could it happen” tak naprawdę nie jest miejscem śmierci nazistowskiego dyktatora. W rzeczywistości Führerbunker znajdował się gdzie indziej, natomiast tutaj na jednym z poziomów udostępnionych zwiedzania udostępniono jedynie rekonstrukcję pomieszczenia, gdzie Hitler wydawał ostatnie rozkazy. Wystawa ma jednak do zaoferowania znacznie więcej.
Tak jak wskazuje jej tytuł ekspozycja pokazuje bardzo dokładnie wszystkie zdarzenia i okoliczności, które doprowadziły do powstania zbrodniczego reżimu. Widzimy tutaj krok po kroku jak rodził się narodowy socjalizm. W kolejnych salach zobaczymy w porządku chronologicznym upadek Niemiec po przegranej wojnie, wszystkie problemy gospodarcze w Republice Weimarskiej, początki kariery politycznej Hitlera i jego popleczników, nieudany pucz monachijski, wreszcie okres rozkwitu NSDAP a po dojściu do władzy przygotowania do wojny i represje wymierzone przeciwko różnym grupom społecznym. Później ekspozycja poprowadzi nas przez grozę wojny i Holokaust aż po upadek Berlina i samobójczą śmierć lidera nazistów.
O samym Hitlerze i jego życia też sporo można się dowiedzieć. To tutaj po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcia z jego młodości. Można także poczytać o miejscach, gdzie najwięcej przebywał (jest między innymi o Wilczym Szańcu), o jego relacji z Ewą Braun, o psie Blondi, o relacjach ze współpracownikami.
Nie ma tutaj jakichś szalenie odkrywczych informacji, których nie znałbym wcześniej, niemniej wystawa w Berlin Story Bunker dobrze porządkuje wiedzę. Prezentacja jest skromna, minimalistyczna. Opiera się na zdjęciach i opisach z pojedynczymi eksponatami, które jednak są bardzo wymowne. Przykładowo w sali poświęconej Nocy Kryształowej znajdziemy potłuczone szkło, natomiast wizualizacją hiperinflacji jest wanna wypełniona bezwartościowymi pieniędzmi. Na końcu wystawy jest wspomniana rekonstrukcja gabinetu Hitlera, makieta z rozkładem pomieszczeń i wiele zdjęć z planu filmu „Upadek”.
Jak zwiedzać Berlin Story Bunker?
Powierzchnia na której mieści się wystawa jest naprawdę duża. Żeby zwiedzić wszystko dość dokładnie potrzeba ok 1,5 godziny. W cenie biletu jest przewodnik audio (można wybrać język angielski) z zestawem słuchawkowym. Sami decydujemy czy w każdej z sal chcemy wysłuchać komentarza czy raczej poczytać tablice informacyjne. Żeby uruchomić audio wciska się po prostu odpowiedni numer i wciska „play”.
W obiekcie jest zakaz robienia jakichkolwiek zdjęć. Trudno znaleźć tutaj portrety dyktatora czy flagi ze swastyką. Dołożono wszelkich starań, żeby wystawa miała charakter informacyjny i w żadnym stopniu nie promowała nazizmu. Zgodnie z założeniami twórców ekspozycji nikt nie zrobi sobie tutaj selfie z Hitlerem, żeby udostępniać je w social mediach.
Co zaskakujące nie ma za to żadnego problemu, żeby bunkier Hitlera oglądały 5-letnie dzieci. Przykładowo w muzeum Jad Waszem wstęp na ekspozycję dla maluchów jest całkowicie niemożliwy. W Berlin Story Bunker nikt się Czesiem nie przejmował. Sam decydowałem o tym, które części ekspozycji pozwalam mu oglądać, a które omijamy (tak, niektóre zdjęcia są drastyczne).
Podsumowując miejsce jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Dla mnie było rzeczą naturalną, że skoro byłem wcześniej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Muzeum Fabryki Schindlera w Krakowie chętnie zobaczę też ekspozycję o zbliżonej tematyce w Niemczech. Jeśli choć trochę interesujecie się historią warto uwzględnić Berlin Story Bunker w planie zwiedzania.
Bilety do Berlin Story Bunker warto kupić online na stronie GetYourGuide